ТИП НА ДЕНОТ (04.07.2023, 04:30) ЛА ГАЛАКСИ – ЛОС АНЏЕЛЕС

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голама понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме градското дерби на Лос Анџелес во МЛС лигата.

ЛА Галакси игра многу лошо сезонава

ЛА Галакси е еден од најтрофејните клубови во МЛС и последен пат беше шампион во 2014 година. Минатата сезона заврши на четвртото место на табелата што беше доволно за пласман во плејофот. Таму Галакси беше запрен во полуфиналето токму од градскиот ривал Лос Анџелес. Сигурно дека и оваа сезона целта беше пласман во плејофот, но тимот многу лошо ја отвори сезоната и моментално се наоѓа на 13то место на табелата, односно претпоследно во западната конференција. Галакси моментално заостанува цели 9 бода од местата кои водат во плејоф, но она повеќе што треба да ги загрижува фановите е слабата форма. Имено, тимот нема победа на последните четири меча и има само една победа на последните шест натпревари. Сега на гости им доаѓа градкиот ривал кој игра одлично оваа сезона.

Може ли Лос Анџелес да ја одбрани титулата?

Лос Анџелес минатата сезона го постигна најголемиот успех кога ја освои титулата во МЛС лигата, па сега ќе сака да го повтори тој успех. Меѓутоа тоа нема воопшто да биде лесно бидејќи минатата сезона овој тим беше на крилјата на Герет Бејл, кој во меѓувреме се пензионира. Во моментов Карлос Вела и другарите се наоѓаат на второто место на табелата со само три бода помалку од лидерот Сент Луис, но и натпревар помалку. ЛА одлично ја отвори сезоната, но во последно време има пад на формата и запиша три порази на последните четири меча. Поради тоа во лошо време досѓа овој меч бидејќи ова по традиција р најтешко гостување кај градскиот ривал. Разликата на табелата е голема, но токму поради тоа Галакси ќе биде многу мотивиран и ќе направи се за да го добие скалпот на шампионот.

ОЧЕКУВАЊЕ

Ова дерби по традиција носи многу возбудувања и голови. Двата тима играат отворен фудбал и сакаат да се надигруваат, а тоа е предуслов за голови на двете страни.

ТИП: ЛА Галакси: Лос Анџелес 3+ со коеф. 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*