ТИП НА ДЕНОТ (03.07.2023, 19:00) СТАБАЕК – СТРОМГОСЕТ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од норвешкото првенство помеѓу Стабаек и Стромгосет.

Дуел на два тима кои се во долниот дел на табелата и сигурно до крајот на сезоната ќе се борат за опстанок.

Стабаек игра топло-ладно

Стабаек минатата сезона заврши на второто место на табелата во втората лига и директно се пласираше во елитата. Сега главна цел на овој тим е да опстане во лигата и е на добар пат да го направи тоа. После 11 одиграни кола Стабаек се наоѓа на 9-то место на табелата, но во последните пет меча има само една победа. Тимот игра топло-ладно и треба да ги поправи игрите, особено на домашен терен доколку сака да опстане во лигата. Стабаек нема добра традиција против Стромгосет и на последните четири меча има само една победа. Тренерот за овој меч нема да може да смета на Кабра и Педерсен.

Стромгосет ја поправа формата

Стромгосет многу лошо ја започна сезоната и во еден момент беше во зоната за испаѓање. Меѓутоа, моментално се наоѓа на 11-то место на табелата бидејќи во последно време заигра многу подобро. На последните пет меча има само еден пораз и три победи, па почна да се искачува на табелата. Моментално се уште е загрозен и е блиску до зоната за испаѓање, но реално овој тим има квалитет лесно да избори опастанок. На гости не игра баш најдобро, но сега ќе се обиде да ја искористи слабата форма на противникот за да ги освои трите бода.

Очекување

По традиција двата тима играат натпревари со многу голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат и очекуваме ефикасен меч.

ТИП:

Валеренга – Викинг – ГГ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*