ТИП НА ДЕНОТ (02.07.2023, 20:45) ФРАНЦИЈА У21 – УКРАИНА У21

Тип на денот
Тип на денот

Денес во центарот на вниманието ќе бидат четвртфиналните дуели од Европското првенство за играчи до 21 година, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Франција и Украина.

Француската репрезентација очекувано немаше проблеми во групната фаза и е еден од најголемите фаворити за златото, додека Украина е најголемото изненадување на турнирот до сега.

Франција е голем фаворит

Французите веќе со години наназад се главни фаворити кога е репрезентативниот фудбал во прашање и имаат големи таленти кои се веќе ѕвезди во своите клубови. Франција знае како да игра на големи натпреварувања и немаше проблем во групната фаза, иако беше во исклучително тешка група. Франција во групната фаза запиша три победи и покажа супериорност, па го потврди фактот дека е најгоелм фаворит за златот. Во тимот имаат ѕвезди како Пјер Калулу, Кефрен Турам, но и сензацијата од оваа сезона во Лига 1, стрелецот Вахи. Сега во четвртфиналето ќе ги одмерат силите против Украина, која е далеку со квалитет, но игра одлично на ова Европско првенство. Се друго освен победа на „триколорите“ ќе биде големо изненадување.

Украина најпријатно изненадување

Младата украинска репрезентација е најпријатното изненадување на турнирот и за нив е голем успех и самото учество во четвртфиналето. Во групната фаза славеа против Хрватска и Романија и одиграа реми против Шпанија, па завршија со исти бодови како „црвената фурија“. Сепак, поради послаба гол разлика завршија на второто место во групата, а тоа за противник им ја донесе силната Франција. Меѓутоа, Украина сигурно нема да се предаде лесно и ќе се обиде да направи уште едно изненадување, а против Шпанија покажа дека оваа репрезентација може да победи секого. Украина не игра дефанзивен фудбал, туку сака да се надигрува со противниците.

Очекување

Според квалитетот и искуството во вакви турнири Франција е голем фаворит и веруваме дека ќе се пласира во полуфиналето, иако Украина нема лесно да се предаде.

ТИП:

Франција У21 – Украина У21 – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*