ТИП НА ДЕНОТ (01.07.2023, 18:00) ВАЛЕРЕНГА – ВИКИНГ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од норвешкото првенство помеѓу Валеренга и Викинг.

Валеренга се наоѓа на 13-то место и е блиску до зоната за испаѓање, па има потреба од бодови, додека Викинг е во налет и моментално се наоѓа на четвртото место на табелата.

Валеренга разочара на стартот

Валеренга е големо разочарување на стартот на сезоната и малкумина веруваа дека овој тим ќе се бори за опстанок. После десет одиграни кола има само 10 бода и се наоѓа на еден бод од зоната за испаѓање. Притоа тимот се наоѓа во исклучително лоша форма и е во серија од три порази на последните три меча. Се чини дека Валеренга оваа сезона има многу проблеми на домашен терен, бидејќи на пет одиграни меча на својот стадион запиша само една победа и дури четири порази, што е навистина поразително за поранешниот шампион на Норвешка. Интересно, Валренга по традиција игра добро против Викинг и има само еден пораз на последните пет меѓусебни натпревари.

Викинг е во налет

Викинг дуир осум пати беше шампион на Норвешка, но последен пат во далечната 1991 година. Од тогаш па до денес клубот доживеа многу подеми и падови, а веќе неколку години и е меѓу најдобрите тимови во лигата. Минатата сезона за Викинг беше за забирав бидејќи завршија на 11-то место, а интересно само сезона претходно изборија пласман во Европа. Оваа сезона не започнаа добро, но сега се во налет и на последните пет меча забележаа добри резултати, па се искачија на 4-то место на табелата. Главна цел на овој тим ќе биде да се пласира во Топ 3 и да обезбеди место во европските натпреварувања, но тоа нема да биде лесно. Сега оди на терен каде по традиција игра лошо, но ќе се обиде да ја искористи слабата форма на Валеренга и да ги освои трите бода.

Очекување

Овие два тима по традиција играат неизвесни дуели со голови на двете страни, па очекуваме така да биде и овој пат бидејќи двата тима играат отворев фудбал и сакаат да се надигруваат со противикот.

ТИП:

Валеренга – Викинг – ГГ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*