ТИП НА ДЕНОТ (29.06.2023, 20:30) НАЦИОНАЛ БАНК – АЛ АХЛИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од египетската Премиер лига помеѓу Национал Банк Египет и Ал Ахли.

Ал Ахли моментално се наоѓа на второто место на табелата, но има многу натпревари помалку и е прв фаворит за титулата, додека Национал Банк е на средината на табелата.

Национал Банк е во одлична форма

Национал Банк моментално се наоѓа на 11-то место на табелата со 32 освоени бода, но има само три бода повеќе од тимовите во зоната за успаѓање. Тимот моментално е во добра форма и на нема пораз на последните пет меча на кои запиша три победи и две ремија. Со тоа ги поправија резултатите и излегоа од опасната зона, но сепак ќе водат битка за опстанок. Целта на овој тим е да обезбеди опстанок во елитата, а според квалитетот тоа и се очекува и има реални шанси. Сепак, во овој меч тешко дека ќе стигне до бодови бидејќи им гостува најсилниот тим во лигата. Интересно, овој тим има само еден пораз од Ал Ахли  на последните пет меча.

Ал Ахли е неприкосновен во Египет

Ал Ахли не само што е најтрофеен тим во Египет, туку и еден од најтрофејните тимови во светот. Тој според квалитетот е неприкосновен и тешко дека и оваа сезона ќе може некој да им ја земе титулата. Најголем ривал им е Парамидис, кој во овој момент е лидер на табелата, но со само два бода повеќе. Ал Ахли има дури шест меча помалку од лидерот поради играњето во Африканската ЛШ, а сепак заостанува само два бода. Тоа доволно покажува колку овој клуб е супериорен во лигата. Поради тоа е апсолутен фаворит на овој меч, меѓутоа по традиција ова е едно од најтешките гостувања за Ал Ахли, кој има само една победа на последните пет меча против Национал Банк.

Очекување

Ал Ахли е во серија на победи и е голем фаворит на овој меч па веруваме дека ќе ги освои трите бода и дека натпреварот ќе биде богат со голови.

ТИП:

Национал Банк – Ал Ахли – 3+ @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*