ТИП НА ДЕНОТ (28.06.2023, 20:45) ИТАЛИЈА У21 – НОРВЕШКА У21

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Италија и Норвешка на Европското првенство за млади.

Италија после првоте две кола има три бода и ова за нив е клучен дуел, додека Норвешка има само теоретски шанси после стартните два порази.

Клучен меч за Италија

Младата италијанска репрезентација има големи амбиции на ова Европско првенство, а најдобар доказ за тоа е тимот со кој допатува. „Аѕурите“ ќе ги предводи ѕвездата на Милан, Сандро Тонали, а во тимот има други докажани фудбалери. Италијаните супериорно ги минаа квалификациите, а победија и во пријателските натпевари пред ЕП. Во одлична атмосфера допатуваа на ова натпреварување, но на стартот беа поразени од Франција. Сепак, во второто коло покажаа квалитет и запишаа победа против Швајцарија. Реална слика е Италија да се бори за второто место во оваа група, но за тоа ќе им биде потребна победа на овој меч. Поради тоа ова е клучен дуел за „аѕурите“ на ова Европско првенство.

За Норвешка е успех и самото учество на ЕП

Реално Норвешка нема квалитет да се нори со ривалите во вака тешка група, а тоа го докажа и во првите два меча. Против Швајцарија и Франција запиша два порази и постигна само еден гол, па за нив е успех и самото учество на ова Европско првенство. И на пријателските натпревари пред ЕП оваа репрезентација играше лошо и немаше победа на последните пет меча, иако во квалификациите покажа добри игри. Сепак, Норвешка сигурно нема лесно да се предаде и ќе се обдие да стигне до првите бодови и да и ги замрси плановите на моќната Италија.

Очекување

Квалитетот е на страната на Италија, а се наоѓа и пред императив победа, па веруваме дека ќе ги освои трите бода.

ТИП:

Италија У21 – Норвешка У21 – 1 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*