ТИП НА ДЕНОТ (26.06.2023, 20:45) ШАМРОК РОВЕРС – ДЕРИ СИТИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од ирската Премиер лига помеѓу Шамрок и Дери Сити.

Ова е големо дербија во ирското првенство и директен дуел за титулата. Шамрок е лидер на табелата, додека Дери Сити е на второто место и заостанува само четири бода.

Шамрок е фаворит во овој меч

Шамрок е лидер на табелата во моментов, има предност од четири бода пред второпласираниот и е најгомен фаворит за титулата. Моментално е во добра форма и се наоѓа во серија од четири меча без пораз. Минатото коло ремизираше, па Дери Сити го искористи тоа и му се доближи на само четири бода. Поради тоа овој дуел е многу важен, но сепак има уште многу натпревари до крајот на сезоната и нема да биде одлучувачки. Со пораз на овој меч ќе се искомплицираат работите за Шамрок и ќе ја загуби комоцијата, па ова може да биде клучен меч за нив. Атмосферата во тимот е одлична, но сепак притисокот е на овој тим бидејќи е домаќин и нема право на кикс.

Дери Сити полека се враќа во форма

Дери Сити добро ја започна сезоната, но потоа го загуби чекорот и влезе во серија на лоши резултати. Сепак, минатото коло конечно се врати на победите притоа го искористи киксот на Шамрок и му се доближи на само четири бода. Поради тоа овој меч е клучен за Дери бидејќи со позитивен резултат додатно ќе се зголемат апетитите и шансите за титулата. Традицијата не е на нивна страна бидејќи ова е едно од најтешките гостувања. Најсилна страна на овој тим секако е одбраната бидејќи Дери прима малку голови. Тоа сигурно ќе биде предност во ваков дуел против фаворитот бидејќи ќе може да се заканува преку контранапади.

Очекување

Дуел на два тима кои се борат за титулата, па како и секое дерби очекуваме неизвесен дуел. Сепак, квалитетот и домашниот терен се на страната на Шамрок, па е фаворит во овој дуел.

ТИП:

Шамрок Роверс – Дери Сити – 1 @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*