ТИП НА ДЕНОТ (25.06.2023, 21:00) ПАЛМЕИРАС – БОТАФОГО

Тип на денот
Тип на денот

Денес има интересна понуда за обложување, а ние за вас го анализираме дуелот од бразилското првенство помеѓу Палмеирас и Ботафого.

Ова е големо бразилско дерби помеѓу актуелниот шампион и моменталниот лидер на табелата, па бодовите се исклучително важни за двата тима.

Може ли Палмеирас до нова титула?

За Палмеирас ова е уште една добра сезона со оглед дека „зелените“ дојдоа до нова титула шампион на Бразил и тоа на убедлив начин. Тоа беше 25-та титула во шампионатот Паулиста, па сега ќе се обиде да дојде до нова шампионска титула. Меѓутоа, се чини дека примарна цел на Палмеирас оваа сезона ќе биде Копа Либертадорес, каде минатата сезона не стигнаа до завршницата. Во овој момент Палмеирас се наоѓа на второто место на табелата, па се чини дека овој дуел со лидерот ќе биде клучен. Во случај на негативен резултат додатно ќе се оддалечи, па се наоѓа пред императив победа. „Зелените“ не се баш во добра форма и на последните пет меча имаат само две победи.

Ботафого е најпријатно изненадување сезонава

Минатата сезона значеше враќање на Ботафого во најквалитетниот ранг на бразилски фудбал, бидејќи сезоната претходно ја помина во Серија Б. Поради тоа малкумина очекуваа вакви добри партии на црно-белите, па може да се каже дека се најпријатно изненадување оваа сезона. Моментално се лидери на табелата и имаат пет бода предност пред Палмеирас, па сигурно амбициите се многу високи. Иако е многу рано и има одиграно само 11 кола, сепак овој меч може да биде клучен за Ботафого. Доколку успее да победи на гости кај актуелниот шампион тогаш ќе ја најави кандидатирата за титулата, а и додатно ќе ја зголеми разликата. На гостувањата Ботафого одигра пет меча на кои оствари три победи и два порази.

Очекување

Дерби на колото во бразилското првенство, па очекуваме неизвесен дуел кој ќе го одлучат мали детали. По традиција двата тима играат натпревари со голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Палмеирас – Ботафого – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*