ТИП НА ДЕНОТ (21.06.2023, 18:00) БЕЛГИЈА У21 – ХОЛАДИЈА У21

Тип на денот
Тип на денот

Денесе започнува Европското првенство за играчи до 21 години и уште во првото коло веднаш ќе има големо дерби помеѓу Холандија и Белгија.

Ова е дуел на два големи фаворити и едни од најсилните репрезентации на ЕП, кои сигурно ќе се борат за висок пласман.

Белгија има силен тим

Белгиската репрезентација има нова добра генерација предводена од ѕвездата на Милан, Чарлс де Кетеларе. Веќе долги години Белгија е расадник на таленти, но не може да освои некој значаен трофеј. На ова ЕП сигурно ќе се бори за висок пласман, но немаже среќа во ждребот бидејќи падна во „групата на смртта“ бидејќи покрај Холандија во оваа група е и Португалија. Тоа значи дека секој бод е исклучително важен и овој натпревар сигурно ќе биде клучен. Доколку Белгија запише позитивен резултат ќе има многу поголеми шанси за нокаут фазата.

Холандија еден од главните фаворити

Холандија по традиција е секогаш меѓу фаворитите на овие Европски првенства, бидејќи важи за расадник на млади таленти. Првата цел е секако да заврши како првопласирана во групата, но тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи е во група со Белгија и Португалија, кои се исклучително силни селекции. „Лалињата“ не се баш во добра форма и на последните три меча запишаа само една победа, но традијата е на нивна страна и скоро секогаш играат добро против Белгија. Доколку запишат три бода на отварањето секако ќе бидат фаворити за првото место во групата.

Очекување

Дуелите на овие две селекции се секогаш неизвесни, но често се богати со голови, па очекуваме така да биде и овој пат, возбудлив меч со многу голови.

ТИП:

Белгија У21 – Холандија У21 – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*