ТИП НА ДЕНОТ (20.06.2023, 20:45) АВСТРИЈА – ШВЕДСКА

Тип на денот
Тип на денот

Денес продолжуваат натпрварите од квалификациите за ЕП, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Шведска и Австрија.

Ова е дуректен дуел на две репрезентации кои треба да се борат за едно место кое води на Европскоро првенство. Австрија е лидер во групата со 7 бода од 3 одиграни кола, додека Шведска има три бода од два натпревари.

Австрија знае да игра на резултат

Австриската репрезентација скоро секогаш игра добро во квалификациите, па така и овој пат стартуваше со две победи. Минатото коло одигра реми на гостувањето против Белгија и дефинитивно покажа дека е репрезентација за респект која сигирно е еден од фавиритите за првите две места. Во првите две кола имаа релативно полесно противници, Азербејџан и Естониа, па немаа тешка задача, но се виде дека Ранкинг врши одлична работа и дека оваа реперезентација е многу организиран тим. Иако нема големи ѕвезди во тимот, Австрија не е воопшто наивна и знае да игра на резултат, особено на домашен терен. Сега на гости им доаѓа директниот конкурент и со победа ќе бидат многу поблиску до целта.

Може ли Шведска до билет за ЕП?

Шведската репрезентација во првото коло беше поразена на домашен терен од фаворитот Белгија, а минатото коло ги освои првите бодови на домашен терен против Азаербејџан. Високата победа во овој меч сигурно им даде морал, па во одлична атмосфера ќе влезат во овој дуел. Реално Шведска се бори за второто место во групата, па ова е дуел со директниот конкурент. Поради тоа се пред императив да постигнат добар резултат во овој дуел ако сакаат да ги задржат шансите за првите две места. Но, тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи Австрија покажа дека е репрезентација за респект и нема лесно да се предаде, особено пред своите навивачи. Исак треба да покаже дека е лидер на оваа репрезентација и дека е достоен наследник на Ибрахимовиќ.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Австрија, па веруваме дека ќе ги освои трите бода, иако тоа воопшто нема да биде лесно.

ТИП:

Австрија – Шведска – 1 @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*