Ла Лига 38-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Во Шпанија завршува елитниот фудбал. Стигнавме до последното 38-мо коло, а многу работи се веќе јасни на еден натпревар пред крајот. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови за новата рунда во Ла Лига.

Мајорка – Рајо Валекано – ГГ

Мајорка си ја исполни својата цел и обезбеди навремен опстанок во Ла Лига, па следната сезона повторно ќе бидат во друштво со најдобрите. Во последниот круг за противник го имаат тимот на Валекано кој искрено не изненади што се уште е во трка за пласман за Европа. Овде очекуваме отворен и ефикасен натпревар, па типуваме ГГ со квота 1.91 во Mozzart.

Осасуна – Жирона – ГГ

И покрај тоа што Осасуна запиша три порази во последните пет натпревари, се уште се на седмата позиција и се уште имаат шанси за конференциската лига. Жирона влезе во криза и на последните четири натпревари немаат победа, поточно во тој временски период запишаа два порази и две реми. Ефикасноста на овој натпревар не би требало да изостане, па наш предлог тип е ГГ со квота 1.78 во Bet365.

Реал Мадрид – Атлетик Билбао – Х2

Реал Мадрид оваа година се задоволи само со една титула и тоа пехарот од купот на Кралот, а во домашното првенство се наоѓаат на 2-то место со 11 бода помалку во однос на шампионот Барса. Атлетик Билбао се уште е во трка за пласман во конференциската лига, но освен што мора да биде непоразен на овој дуел, треба да се надева и на кикс на конкурентите. Наш предлог е Х2 со квота 1.80 во 22Bet.

Сосиедад – Севиља – 0-2 гола

Сосиедад оваа сезона може да ја категоризира како успешна. Се пласираа во Лигата на шмпиони и оваа сезона ја завршуваат како 4-то пласирани без оглед на исходот од овој натпревар. Од друга страна Севиља во средата играше финале против Рома и за среќа победија, па следната сезона ќе бидат дел од елитата. Наш предлог е 0-2 гола со квота 2.00 во 20Bet.

Виљареал – Атлетико Мадрид – ГГ

Овде имаме уште еден дуел кој ќе се игра само за престиж. Виљареал обезбеди пласман во Лига Европа и веќе во претходното коло ја заверија 5-та позиција, па сега не можат ниту горе, а ниту долу. Атлетико Мадрид се уште има шанси за второ место, но тоа нема многу да им смени. Како и да е, очекуваме ефикасен дуел и типуваме ГГ со квота 1.50 во Mozzart.

Бетис – Валенсија – Х2

По старото добро правило Бетис завршува на позиција која води во второто по јачина европско натпреварување Лига Европа, а со оглед на тоа што амбициите им беа насочени тука, може да кажеме дека се комплетно задоволни. Валенсија се подобри во последно време и успеа да се тргне од црвената зона, па веруваме дека без поголеми проблеми ќе го обезбедат опстанокот за следната сезона. Наш предлог е Х2 со квота 1.44 во Bet365.

Селта – Барселона – 1

Селта има есклузивна можност за опстанок и се е во нивни раце. Доколку успеат да ја завршат мисијата која и не е баш лесна, поточно треба да го победат тимот на Барса, тие и следната сезона ќе бидат дел од елитата. Барса е веќе шампион и нема никаква потреба од бодови, па веруваме дека може да влезат порелаксирано на овој натпревар. Типуваме 1 со квота 2.70 во 22Bet.

Eлче – Кадиз – 0-2

Откако Елче официјално беа елиминирани од Ла Лига започнаа да играат како што треба. Имено, на последните четири натпревари овој тим нема пораз, поточно запиша две победи и две реми, но тоа воопшто нема да им влијае на позицијата. Кадиз пак зеде важни 6 бода во последните три кола и тоа им гарантира опстанок. Очекуваме мирен и неефикасен натпревар, па типуваме 0-2 гола со квота 2.02 во 20Bet.

Eспањол – Алмерија – 2

Еспањол е официјално вториот тим кој ја напушта Ла Лига оваа година, па им посакуваме брз повраток во елитата. Тие се на претпоследното место и осовија 36 бода што е навистина премалку. За противник го имаат тимот на Алмерија кој е во блага предност во однос на останатите конкуренти, но веруваме дека ќе успеат да победат на овој дуел. Наш предлог е 2 со квота 2.38 во Mozzart.

Ваљадолид – Хетафе – ГГ

За крај го имаме дуелот помеѓу Ваљадолид и Хетафе. Во моментов домаќинтие се фаворити за елиминација, но сепак се зависи од ова последно коло каде што ќе се одлучи третиот патник за Сегунда во наредната сезона. Хетафе запиша две последователни победи и на тој начин ги максимизираше шансите за опстанок, па веруваме дека нема да направат кикс и да им се случи најлошото сценари. Типуваме ГГ со квота 1.95 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*