ТИП НА ДЕНОТ (02.06.2023, 20:30) САСУОЛО – ФИОРЕНТИНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес за вас ќе го анализираме дуелот од последното коло во Серија А помеѓу Сасуоло и Фиорентина.

Овој дуел нема резултатско значење за двата тима, Сасуоло ја оствари целта и избори опастанок, додека Фиорентина е на 9-то место и не може да избори пласман во европските купови преку лигата.

Сасуоло сака со добар резултат да се прости од навивачите

Сасуоло веќе ја оствари целта и избори опастанок во Лигата, па за нив овој меч нема резултатско значење. Сепак, Сасуоло ќе биде сигурно многу мотивиран и ќе сака да освои бодови во последниот натпревар сезонава и тоа пред своите гледачи. Тимот откако избори опастанок игра без притисок и опуштено, па дојде до пад на формата и нема победа на последните пет меча. Тоа е додатен мотив со позитивен резултат да ја заврши сезоната и сигурно ќе игра на победа. Посебен мотив ќе има најдобриот играч Давиде Фратези, кој денес ќе го одигра последниот меч за Сасуоло бидејќи најави заминување од клубот ова лето.

Фиорентина со мислите во финалето

Фиорентина после неколку лоши сезони конечно игра одлично под водство на тренерот Италијано и оваа сезона стигна не само до финалето на Купот туку и во финале на Лига на конференции. Славниот клуб од Фиренца повеќе од две децении чека на трофеј и сега има одлична можност да стигне до него, па поради тоа со мислите ќе биде во финалето од Конференциската лига. Атмосферата во тимот не е добра после загубеното финалето во Купот, но ќе мора брзо да го забирават бидејќи за неколку дена го играат најважниот меч во својата понова историја. Поради тоа Фиорентина на овој меч гледа како на „тренинг“ бидејќи нема никакво резултатско значење за нив. Сепак, ќе сакаат со позитивен резултат да ја завршат сезоната во Серија А.

Очекување

Натпревар кој нема резултатско значење, а е дуел на два тима кои играат отворен фудбал за гол повеќе од протувникот. Тоа е предуслов за возбудлив натпревар со многу голови, па очекуваме „дожд“ од голови на овој меч.

ТИП:

Сасуоло – Фиорентина – 4+ @ 2.20 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*