ТИП НА ДЕНОТ (30.05.2023, 19:00) АНКАРАГУЧИ – ГАЛАТАСАРАЈ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од турската Суперлига помеѓу Анкарагучи и Галатсарај.

Анкарагучи ја оствари целта, избори опастанок и за нив овој меч нема резултатско значење, додека Галатасарај се бори за шампион и нема право на кикс.

Анкарагучи ја оствари целта

На три кола пред крајот на првенството Анкарагучи можат да бидат задоволни бидејќи ја остварија целта и избори опстанок во најсилната лига. Од самиот старт сезоната не почна добро за нив, но како што одминуваше времето постепено ја подобруваа формата. Во последно време влегоа во серија на одлични резултати и на последните пет меча имаат само еден пораз. Но, сега на гости им доаѓа лидерот на првенството и еден од најголемите ривали од Истанбул, Галатасарај. Интересно е дека Акарагучи е одличен домаќин, игра одлично на домашен терен против фаворитите и на последните два меча го победи Галатасарај на домашен терен. Тоа им дава голема самодоверба пред мечот, иако немаат резултатски императив, сепак секогаш е предизвик позитивен резултат против гигантот.

Галатасарај на чекор од титулата

Галатасарај игра одлична сезона и од самиот старт најави дека е најсериозен кандидат за титулата. Гигантот од Исанбул дефинитивно е решен после неколку сезони да ја врати титулата во своите редови и е блиску до тоа. На три кола пред крајот има пет бода предност пред Фенербахче и тешко дека ќе си дозволи да ја испушти оваа шанса. Притоа е во одлична форма и во серија од три победи по ред. Галатасарај има одличен тим, предводен од Мауро Икарди, кој е во одлична форма и го води тимот конн титула. Ова може да биде клучен натпревар за Галата и доколку ги освојат трите бода на ова незгодно гостување, дефаинитивно ќе бидат на чекор до титулата и ќе можат да слават веќе следното коло.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на Галатасарај и веруваме дека ќе ги освојат трите бода, бидејќи се пред императив победа и се борат за титулата.

ТИП:

Анкарагучи – Галатасарај – 2 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*