ТИП НА ДЕНОТ (27.05.2023, 20:45) ИНТЕР – АТАЛАНТА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Интер и Аталанта.

Интер е на третото место и потребен му е само бод за остварување на целта и пласман во Топ 4. Додека Аталанта заостанува пет бода и ова е последна шанса да ги задржи шансите за пласман во Лигата на шампиони.

Интер во одлична форма

Интер во овој дуел влегува во одлично расположение после освоениот трофеј во Купот. Притоа, после казната на Јувентус, „нероаѕурите“ се само на чекор од пласман во Топ 4 и потребен им е само еден бод на последните два меча.„Нероаѕурите“ се во одлична форма, имаа серија на победи, иако минатото коло загубија од Наполи. Сепак, Инзаги на тој меч одмараше неколку важни фудбалери и се чуваше за Купот. Сега на последниот меч пред својите навивачи Интер ќе има мотив повеќе и атмосферата вио клубот е одлична. Потребен им е само еден бод и сигурно ќе направат се за да слават пласман во Лигата на шампиони.Што се однесува до тимот, Инзаги за овој меч нема да може да смета на Скриниар и Михтарјан, кои се повредени.

Последна шанса за Аталанта

Аталанта минатото коло после двата порази се врати на победите, но се чини дека тоа е задоцнета реакција. Сепак, не се сите шанси загубени, бидејќи после казната на Јувентус, сега Аталанта заостанува само три бода од 4-то место кое води во Лигата на шампиони. Сепак, ова за нив е последна шанса да ги задржи шансите за пласман во Лигата на шампиони. Поради тоа „божицата“ се наоѓа пред императив победа, а тоа воопшто нема да биде лесна задача со оглед на формата и квалитетот на противникот. Меѓутоа, и доколку не успее да се пласира во Топ 4 сигурно 5-то место ќе биде успех за тимот на Гасперини. Со оглед на големата конкуренција, пласман во Лига Европа ќе биде задоволително за Аталанта. Меѓутоа, додека постои надеж за 4-то место сигурно нема да се откажат, а тоа е предуслов за возбудлив меч.

Очекување

Ова е дерби на колото и сигурно е непредвидлив меч, но според квалитетот и формата сигурно Интер е фаворит. На нивните натпревари секогаш има многу голови, па се надеваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Интер – Аталанта – 3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*