ТИП НА ДЕНОТ (23.05.2023, 19:30) РЕАЛ СОСИЕДАД – АЛМЕРИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од шпанската Примера помеѓу Реал Сосиедад и Алмерија.

Сосиедад се наоѓа на 4-то место и е на чекор до пласман во Лигата на шампионите, но Алмерија се бори за опстанок и нема лесно да се предаде.

Сосиедад игра одлична сезона

Реал Сосиедад игра одлична сезона и моментално се наоѓа на 4-то место на табелата, па е многу блиску до пласман во Лигата на шампиони. Уште на овој меч Баскијците можат да обезбедат официјално пласман во Топ 4, па поради тоа се пред императив победа пред своите навивачи. Ретко кој очекуваше вака добра сезона за Сосиедад, особено поради фактот што во летото останаа без својот најдобар стрелец Исак, кој се пресели во Њукасл.  Особено добро игра Сосиедад во финишот на сезоната и на последните пет меча има три победи и две ремија, а минатото коло го победија шампионот на Камп Ноу. Поради тоа во одлична атмосфера влегуваат во овој меч и ќе сакаат со победа да ја остварат целта, а пласман во Топ 4 ќе биде големо достигнување за овој тим. Тренерот за овој меч нема да може да смета на Иљараменди, Садик и Мендес.

Алмерија блиску до обезбедување опстанок

Алмерија може да биде презадоволна од оваа сезона, бидејќи е на добар пат да обезбеди опстанок. Моментално се наоѓа на 14-то место, но е само четири бода над зоната за испаѓање, па поради тоа има потреба од бодови. Сигурно дека ќе сака да освои барем еден бод на ова гостување и нема лесно да се предаде. Меѓутоа, Алмерија важи за домашна екина и најголем број од бодовите го освои на домашен терен, а голем проблем се натпреварите на гости. Притоа, ја има една од најслабите одбрани во лигата, па тешко ќе дојде до бодови на ова гостување. Меѓутоа, и со пораз се наоѓа во добра позиција и на последните две кола може да обезбеди опстанок.

Очекување

Формата и квалитетот се на страната на домаќинот, па веруваме дека ќе ги освои трите бода, иако нема да биде лесно бидејќи Алмерија се бори за осптанок.

ТИП:

Реал Сосиедад – Алмерија – 1 @ 1.50 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*