ТИП НА ДЕНОТ (21.05.2023, 18:00) НАПОЛИ – ИНТЕР

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Наполи и Интер.

Наполи е веќе шампион на Италија и за нив овој меч нема резултатско значење, но секако дека ќе сака да го победи големиот ривал, од друга страна Интер се бори за пласман во Топ 4 и нема право на кикс.

Наполи сака да покаже зошто е шампион

Наполи игра сезона од соништата каква и најголемите оптимисти не можеа да предвидат. Наполи супериорно го освои Скудетото и после цели 33 години стана шампион на Италија.Тимот на Спалети беше елиминиран во ЛШ од Милан и не успеа да се пласира во полуфиналето, но сепак мора да бидат задоволни од ваква сезона. Иако за нив овој меч нема резултатско значење, сепак мотивот против Интер е секогаш голем, а домашнот терен ќе биде голема предност. Наполи ќе сака да покаже зошто е шампион на Италија и нема да пропушти ниту милмтер. Се очекува Спалети да го изведе најсилниот тим бидејќи нема проблем со повредени фудбалери.Сепак, во последните денови атмосферата во тимот е нарушена после најавите дека Спалети ќе си замине на крајот на сезоната.

Интер нема право на кикс

Интер влезе во добра форма кога беше најпотребно и на последните неколку натпревари покажа дека е еден од фаворитите за пласман во Топ 4. Моментално се наоѓа на третото место на табелата, но конкуренцијата е огромна, па нема право на кикс на овој меч. Тимот на Инзаги секако дека ќе оди на победа во овој меч и со тоа значително ќе се доближи до целта. Атмосферата во тимот е одлична после победата над Милан и пласманот во финалето од Лигата на шампиони. Сепак, „нероаѕурите“ за три деа ги чека финале во Купот, па Инзаги може да одмара некои од првотимците. Во секој случај Интер се наоѓа пред императив да освои бодови на ова гостување, бидејќи приоритет за клубот е пласман во Топ 4 и да обезбеди билет за Лигата на шампиони за следната сезона.

Очекување

Дуел на двата најсилни тима во Италија во моментов и сигурно очекуваме возбудлив дуел, но и непредвидлив. По традиција двата тима играат натпревари со многу голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Наполи – Интер – ГГ3+ @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*