ТИП НА ДЕНОТ (20.05.2023, 16:00) ЛИВЕРПУЛ – АСТОН ВИЛА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Ливерпул и Астон Вила.

Ливерпул влезе во серија од добри резултати и сега е на 5-то место на табелата и има мали шанси да стигне до Топ 4, па сигурно нема да се откаже до крај. Од друга страна Астон Вила игра одлична сезона и покажа дека е опасен противник за секој ривал.

Ливерпул во одлична форма

Ливерпул покажа дека не се откажува од трката за 4-то место на табелата, иако тоа до пред неколку недели изгледаше како невозмона мисија. Сепак, додека постојат и теоретски шанси тимот на Клоп нема да се откаже, па поради тоа се наоѓа пред императив победа на овој меч. Квалитетот и формата се на нивна страна и тимот е во серија од шест последователни победи. Ливерпул во моментов има 4 бода помалку од третопласираниот Њукасл и еден бод помалку од Манчестер Јунајтед, но и натпревар повеќе. Инаку Ливерпул игра разочарувачка сезона рано испадна од трката за титулата, а сега се бори за пласман во Топ 4. Тоа сигурно ќе биде голем удар за клубот од „Енфилд“, но јасно е дека на лето следуваат големи промени во тимот. Клоп сака да донесе нови засилувања, млади фудбалери кои ќе го освежат тимот за да започне нов циклус. Елиминацијата во Лига на шампиони беше исто така во рана фаза, бидејќи од Ливерпул се очекуваше да стигне подалеку од осминафиналето. Ова ќе биде последен натпревар за неколку фудбалери, па сигурно ќе сакаат со победа да се простат од Енфилд.

Астон Вила се бори за Европа

Астон Вила на катастрофален начин ја отвори сезоната и на стартот беше најголемо разочарување во лигата, па следуваше тренерска смена. Со доаѓањето на Емери на клупата работите драстично се променија на подобро. Тимот игра солидно во одбрана, прима малку голови, а сега влезе во серија на победи и се искачи на седмото место на табелата. Сега Астон Вила е во одлична ситуација да се избори за пласман во Европа, бидејќи засостанува само еден бод од шестото место. Поради тоа Астон Вила до крај ќе се бори за секој бод и сигурно доаѓа на Енфилд да оствари позитивен резултат. Што се однесува до тимот Емери за овој меч нема да може да смета на Камара и Кутињо, а под знак прашалник ќе биде и настапот на Бејли.

Очекување

Формата и квалитетот се на страната на Ливерпул, па веруваме дека „црвените“ ќе го освојат трите бода бидејќи се пред императив победа.

ТИП:

Ливерпул – Астон Вила – 1 @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*