ТИП НА ДЕНОТ (15.05.2023, 21:00) ЛЕСТЕР – ЛИВЕРПУЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а сите очи ќе бидат вперени во дуелот од Премиер лигата помеѓу Лестер и Ливерпул.

Лестер се наоѓа на претпоследното место на табелата и е пред императив победа доколку сака да ги задржи шасите за опстанок, но Ливерпул не се откажува од борбата за 4-то место.

Лестер нема право на кикс

Лестер добро ја започна сезоната и амбициите на овој тим секако беа поголеми од борба за опстанок. Но потоа следуваше многу долг период во кој тимот бешележе катастрофални резултати, па дојде до тренерска смена и Брендон Роџерс доби отказ. Според квалитетот овој тим сигурно засилужува многу подобро место на табелата. Лестер оваа сезона знаеше да блесне во некои натпревари, но најголем проблем е континуитетот. „Лисиците“ моментално се наоѓаат на претпоследното место на табелата и се наоѓаат пред императив победа на три кола до крајот. Доколку ги освојат трите бода ќе излезат од зоната за испаѓање, но тоа нема да биде лесно бидејќи играат против квалитетен тим. Во секој случај Варди и дружината ќе дадат се од себе и до последен момент ќе се борат за опстанок, а овој натпревар може да биде клучен во крајниот пласман.

Ливерпул не се откажува од борбата за 4-то место

Ливерпул покажа дека не се откажува од трката за 4-то место на табелата, иако тоа во моментов е многу тешко бидејќи „црвените“ многу заостануваат. Сепак, додека постојат и теоретски шанси тимот на Клоп нема да се откаже, па поради тоа се наоѓа пред императив победа на овој меч. Квалитетот и формата се на нивна страна и тимот е во серија од пет последователни победи. Инаку Ливерпул игра разочарувачка сезона рано испадна од трката за титулата, а сега е далеку и од пласман во Топ 4. Тоа сигурно ќе биде голем удар за клубот од „Енфилд“, но јасно е дека на лето следуваат големи промени во тимот. Клоп сака да донесе нови засилувања, млади фудбалери кои ќе го освежат тимот за да започне нов циклус. Елиминацијата во Лига на шампиони беше исто така во рана фаза, бидејќи од Ливерпул се очекуваше да стигне подалеку од осминафиналето.

Очекување

За двата клуба овој натпревар е клучен за остварување на нивата цел и поради тоа очекуваме голема борба. По традиција нивните натпревари се со многу голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Лестер – Ливерул – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*