ТИП НА ДЕНОТ (14.05.2023, 17:30) АРСЕНАЛ – БРАЈТОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Арсенал и Брајтон.

Арсенал се наоѓа на второто место на табелата со само еден бод помалку од Сити, но и натпревар повеќе и нема право на кикс. Брајтон пак игра одлично против фаворитите и сигурно доаѓа по бодови на Емирати.

Арсенал не се предава

Арсенал влезе во серија на лоши резултати и ја испушти лидерската позиција на табелата, но сигурно нема да се откаже од титулата. Беше прегазен на гостувањето кај Сити, но Арсенал минатото коло го победи Њукасл и покажа дека ќе се бори до самиот крај. Арсенал игра сезона каква ниту најголемите оптимисти не можеа да замислат. Најпрво се мислеше дека тоа е само одличен старт на сезоната и дека „топџиите“ ќе паднат после Мундијалот, но тимот на Артета покажа одличен континуитет. После елиминацијата во Лига Европа се насочија само кон Премиер лигата и беа во одлична форма, но на последните неколку натпревари дозволија голем пад на формата. „Топџиите“ одиграа три ремија пред дербито со Сити и дозволија „граѓаните“ да ја надохнадат разликата. Сепак, тимот на Артета нема да се откаже од титулата на три кола пред крајот и сигурно ќе се бори до последниот судиски свиреж, па поради тоа се наоѓа пред императив победа на овој меч.

Брајтон најпријатно изненадување сезонава

Брајтон е најпријатно изненадување оваа сезона во Премиер лигата и според многумина игра најдобар фудбал на Островот. Иако првичната цел на овој тим беше да избори опстанок, сепак во моментов неочекувано се бори за излез во Европа и има реални шанси за тоа. Брајтон моментално се наоѓа на 7-то место и се бори за пласман во Лига Европа. Роберто де Зерби сигурно е најголемо откритие оваа сезона во Премиер лигата, иако дојде на тренерското место да го замени Потер. Малкумина очекуваа дека Италијанецот достојно ќе го замени, а тој ги подобри резултатите и игра најатрактивен фудбал во лигата. Брајтон е во одлична форма, иако минатото коло доживеа неочекуван пораз од Евертон. Притоа игра најубав фудбал во Премиер лигата и особено добро игра против фаворитите, па сигурно доаѓа на „Емирати“ да освои бодови.

Очекување

Брајтон е многу непредвидлив оваа сезона, но сепак Арсенал е во предност поради квалитетот и домашниот терен, па очекуваме да ги освои трите бода.

ТИП:

Арсенал – Брајтон – 1 @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*