ТИП НА ДЕНОТ (08.05.2023, 18:30) БРАЈТОН – ЕВЕРТОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а еден од најинтересните дуели секако се игра во Премиер лигата помеѓу Брајтон и Евертон.

Брајтон е хит оваа сезона и моментално се наоѓа на 7-то место со големи шанси да избори излез во Европа, додека Евертон е во зоната за испаѓање и бодовите му се прекупотребни.

Брајтон е хит оваа сезона

Брајтон е најпријатно изненадување оваа сезона во Премиер лигата и според многумина игра најдобар фудбал на Островот. Иако првичната цел на овој тим беше да избори опстанок, сепак во моментов неочекувано се вори за излез во Европа и има реални шанси за тоа. Брајтон моментално се наоѓа на 7-то место, но има три натпревари помалку од конкурентите, па е еден од фаворитите за место кое води во Лига Европа. Роберто де Зерби сигурно е најголемо откритие оваа сезона во Премиер лигата, иако дојде на тренерското место да го замени Потер. Малкумина очекуваа дека Италијанецот достојно ќе го замени, а тој ги подобри резултатите и игра најатрактивен фудбал во лигата. Брајтон е во одлична форма и минатото коло го победи Манчестер Јунајтед, притоа игра најубав фудбал во Премиер лигата и ретко губи бодови на домашен терен, па е голем фаворит на овој меч.

Евертон во многу тешка ситуација

Евертон е најголемо разочарување сезонава во Премиер лигата. Минатата сезона се спаси од испаѓање во последното коло и заврши на 16-то место на табелата, но оваа сезона се очекуваше многу повеќе од „карамелите“. Сепак, Евертон од самиот старт лошо ја започна сезоната, па неминовно беше да дојде до тренерска смена пред извесно време. Меѓутоа, резултатите не се променија многу и тимот се наоѓа во зоната за испаѓање. Евертон оваа сезона знае да изненади против големите тимови, како против Арсенал, но испушти многу важни бодови против помалите тимови на домашен терен. Моментално се наоѓа во многу лоша форма и освои само два бода на последните пет меча, а особено лошо игра на гостувањата. Ова за нив ќе биде клучен натпревар оваа сезона и само со позитивен исход можат да ги задржат шансите за опстанок. Минатото коло во директниот дуел со Лестер „карамелите“ освоија бод, но покажаа добра игра и голема борба, па очекуваме исто издание и во овој натпревар.

Очекување

Брајтон е голем фаворит на овој меч според формата и квалитетот, но Евертон ќе се бори до последен атом од силите за секој бод. Поради тоа веруваме дека ова ќе биде ефикасен натпревар со многу голови.

ТИП:

Брајтон – Евертон – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*