ТИП НА ДЕНОТ (06.05.2023, 18:00) РОМА – ИНТЕР

Тип на денот
Тип на денот

Денес има многу голема понуда за обложување, но во фокусот секако ќе бидат дерби натпреварите од Серија А, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Рома и Интер.

Ова и директен дуел на два тима кои се борат за пласман во Топ 4 и дефинитивно може да биде одлучувачки во конечниот пласман, па бодовите се многу важни за двата тима.

Може ли Рома до Лигата на шампиони?

Рома минатата сезона дојде до својот прв трофеј во Европа после многу години, откако ја освои Лигата на конференции, но главна цел на тимот оваа сезона е секако пласман во Лигата на шампиони. Тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи конкуренцијата е голема. „Волчицата“ се наоѓа моментално на 7-то место на табелата, но има само два бода помалку од Интер, кој е на четвртото место кое води во Лигата на шампиони. Ова е директен дуел, па поради тоа е од исклучително значење и сигурно многу ќе влиае во конечниот исход на табелата. Рома во последно време има пад на формата и на последните три меча има еден пораз и две ремија, а тоа се должи најмногу на многуте повреди на важни играчи. Сепак, треба да се напомене дека тимот на Мурињо се пласираше во полуфинале на Лига Европа каде ќе игра против Леверкузен и има шанси да стигне до финалето, а тоа е нова шанса за трофеј, но и за билет за ЛШ. Добра вест е што Смолинг и Дибала се враќаат во тимот, а Мурињо нема да може да смета само на Кумбула и Ел Шарави за овој меч.

Интер влезе во одлична форма

Интер влезе во добра форма кога беше најпотребно и на последните неколку натпревари покажа дека е еде од фаворитите за пласман во Топ 4. Моментално се наоѓа на четвртото место на табелата, но конкуренцијата е огромна, па нема право на кикс на овој меч. Тимот на Инзаги секако дека ќе оди на победа во Рим и со тоа значително ќе се доближи до целта, но и реми би бил позитивен резултат за „нероаѕурите“. Интер за три дена игра полуфинале во Лигата на шампиони и тоа против градскиот ривал Милан, па тоа сигурно ќе влиае на овој меч. Инзаги најави дека нема да разикува и дека ќе излезе со најсилен состав, а квалитетот и формата се на страната на Интер. Инзаги за овој меч нема да може да смета на Скриниар и Госенс, но останатите фудбалери се спремни и се во одлична форма.

Очекување

Ова е дерби кое има голема тежина бидејќи е директен дуел за Топ 4, па поради тоа е непредвидлив. Меѓутоа, по традиција Рома и Интер играат натпревари со многу голови, па веруваме дека така ќе биде и денес.

ТИП:

Рома – Интер – ГГ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*