ТИП НА ДЕНОТ (05.05.2023, 20:30) БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – КЕЛН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде дуелот од Бундеслигата помеѓу Баер Леверкузен и Келн.

Леверкузен моментално се наоѓа на 6-то место и се бори за пласман во Европа, притоа е во одлична форма. Келн е на средина од табелата, ја исполни целта и игра растеретено.

Леверкузен е во одлична форма

Леверкузен е тим со најдобра форма во лигата во моментов и на последните пет меча има три победи и две ремија. Моментално се наоѓа на 6-то место, но целта на тимот е да обезбеди пласман во Лига Европа, па поради тоа се наоѓа пред императив победа. Чаби Алонсо буквално ги препороди „фармацевтите“ кои бележат одлични резултати и во Лига Европа каде стигнаа до полуфинале и ќе ги одмерат силите против Рома. Токму тој меч може да биде во фокусот кој се игра за четири дена, па може Алонсо да одмара некои важни играчи. Секако дека кавлитетот и формата се на нивна страна, а домашниот терен е голема предност, па поради тоа Леверкузен е фаворит во овој меч.

Келн веќе ја оствари целта

Келн моментално се наоѓа на средината на табелата, на 11-то место и овој тим веќе ја оствари целта, односно обезбеди опстанок во лигата. Од самиот старт Келн игра солидно, особено на домашен терен, а освојува бодови и на гостувањата. Реално квалитетот на овој тим е тој, па впечатокот е дека е изваден максимумот. Минатото коло доживеа пораз после пет натпревари, но тимот игра без притисок и сигурно ќе сака да оствари позитивен резултат на ова гостување. Ривалитетот помеѓу овие два тима е голем, а Келн минатата сезона победи на ова гостување. Поради тоа со голема самодоверба ќе допатува во Леверкузен, а позитвен исход за нив ќе биде и ако одиграат реми. Што се однесува до тимот, тренерот нема да може да смета на Мартел и Андерсон поради повреда.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на Левекузен, а и бодовите му се повеќе од потребни, па веруваме дека ќе ги освои трите бода, иако тоа нема да биде воопшто лесно.

ТИП:

Баер Леверкузен – Келн – 1 @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*