ТИП НА ДЕНОТ (04.05.2023, 21:00) БРАЈТОН – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде заостанатиот натпревар од Премиер лигата помеѓу Брајтон и Манчестер Јунајтед.

Брајтон неочекувано има реални шанси за пласман во Лига Европа, па сигурно ќе се бори до самиот крај. Од друга страна на Јунајтед бодовите му се исто така потребни бидејќи се бори за пласман во Топ 4, па тоа е предуслов за возбудлив меч.

Брајтон најпријатно изненадување сезонава

Брајтон е најпријатно изненадување оваа сезона во Премиер лигата и според многумина игра најдобар фудбал на Островот. Иако првичната цел на овој тим беше да избори опстанок, сепак во моментов неочекувано се вори за излез во Европа и има реални шанси за тоа. Брајтон моментално се наоѓа на 8-то место, но има три натпревари помалку од конкурентите, па е еден од фаворитите за место кое води во Лига Европа. Роберто де Зерби сигурно е најголемо откритие оваа сезона во Премиер лигата, иако дојде на тренерското место да го замени Потер. Малкумина очекуваа дека Италијанецот достојно ќе го замени, а тој ги подобри резултатите и игра најатрактивен фудбал во лигата. Брајтон оваа сезона го зеде скалпот на многу големи клубови и игра одлично против фаворитите, особено на домашен терен. Притоа, се наоѓа во добра форма и на последните пет меча има три победи.

Јунајтед на добар пат да ја оствари целта

За разлика од минатата сезона Манчестер Јунајтед има значителен напредок оваа сезона. Освои трофеј после неколку години, а се пласираше и во финалето од ФА Купот. Во Премиер лигата моментално е на 4-то место и е многу блиску до остварување на целта, односно обезбедување на пласман во Лигата на шампиони. Ова е клучен дуел за „црвените ѓаволи“, па доколку успеат да обезбедат позитивен резултат ќе бидат чекор поблиску до целта. Тен Хаг има големи проблеми со повреди, особено во одбраната, но тимот игра во добра форма и на последните пет меча има четири победи и едно реми. Сепак, нема да биде лесно бидејќи оваа сезона на ова гостување тешко кој освојува бодови. Меѓутоа, според состојбата на табелата и реми би бил добар резултат за „црвените ѓаволи“. Што се однесува до тимот, Тен Хаг нема да може да смета на Варан, Мартинез, Ван де бек и Гарначо, а под знак прашалник е и настапот на Мектомини.

Очекување

Брајтон е многу непредвидлив оваа сезона, особено против големите тимови. На двата тима бодовите им се потребни и ќе одат на победа, па очекуваме натпревар со многу голови.

ТИП:

Брајтон – Манчестер Јунајтед – ГГ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*