ТИП НА ДЕНОТ (03.05.2023, 21:00) ЛИВЕРПУЛ -ФУЛАМ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Ливерпул и Фулам.

Ливерпул моментално се наоѓа на 5-то место на табелата, но многу заостанува од конкурентите за пласман во Топ 4 и тешко дека ќе ја оствари таа цел. Од друга страна Фулам ја оствари целта и игра без притисок, а знае да биде незгоден против фаворитите.

Ливерпул влезе во одлична форма

Ливерпул минатото коло на драматичен начин го победи Тотенхем и со тоа покажа дека не се откажува од трката за 4-то место на табелата, иако тоа во моментов е многу тешко бидејќи „црвените“ многу заостануваат. Сепак, додека постојат и теоретски шанси тимот на Клоп нема да се откаже, па поради тоа се наоѓа пред императив победа на овој меч. Квалитетот и формата се на нивна страна и се друго освен победа ќе биде изненадување. Инаку Ливерпул игра разочарувачка сезона рано испадна од трката за титулата, а сега е далеку и од пласман во Топ 4. Тоа сигурно ќе биде голем удар за клубот од „Енфилд“, но јасно е дека на лето следуваат големи промени во тимот. Клоп сака да донесе нови засилувања, млади фудбалери кои ќе го освежат тимот за да започне нов циклус. Елиминацијата во Лига на шампиони беше исто така во рана фаза, бидејќи од Ливерпул се очекуваше да стигне подалеку од осминафиналето.

Фулам игра растеретено и без притисок

Фулам на одличен начин ја започна сезоната и во еден момент беше апсолутен хит во Премиер лигата, па беше дури и во ситуација да се бори за излез во Европа. Никој не го очекуваше тоа од тим чија главна цел е да избори опстанок во лигата, но впечатокот е дека Силва одлично го води тимот. Сепак потоа следуваше драстичен пад на формата, па после суспензијата на Митровиќ тимот запиша неколку порази во низа. Меѓутоа, Фулам веќе ја оствари главната цел, избори опстанок и моментално се наоѓа на 1-то место, па игра растеретено и без притисок. Ова по традиција е тешко гостување за лондонскиот тим, а и формата на тимот е лоша во моментов, па на последните пет меча запишаа три порази и две победи. Што се однесува до тимот, покрај Митровиќ, тренерот нема да може да смета и на Курзава и Переира.

Очекување

Ливерпул е голем фаворит на овој дуел поради квалитетот, но и подобрата форма. Очекуваме леса победа на „црвените“ изразена со повеќе голови разлика.

ТИП:

Ливерпул – Фулам – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*