ТИП НА ДЕНОТ (01.05.2023, 21:00) ЛЕСТЕР – ЕВЕРТОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во центарот а вниманието ќе биде насочено натпреварот од Премиер лигата помеѓу Лестер и Евертон.

Ова е клучен натпревар за двата тима кои се наоѓаата во зоната за испаѓање и разликата помеѓу нив е само еден бод. Ова е директен дуел кој може да се покаже како одлучувачки за тоа кој ќе ја напушти Премиер лигата и ќе се пресели во Чемпионшип.

Лестер во нешто подобра позиција

Лестер добро ја започна сезоната и амбициите на овој тим секако беа поголеми од борба за опстанок. Но потоа следуваше многу долг период во кој тимот бешележе катастрофални резултати, па дојде до тренерска смена и Брендон Роџерс доби отказ. Според квалитетот овој тим сигурно засилужува многу подобро место на табелата. Лестер оваа сезона знаеше да блесне во некои натпревари, но најголем проблем е континуитетот. „Лисиците“ во последно време заиграа подобро и на последните два меча освоија 4 бода, па се во многу подобра ситуација од конкуренцијата. Со победа на овој меч ќе излезат од зоната за испаѓање, па сигурно ќе дадат се од себе за трите бода, а домашниот терен ќе биде голема предност. Што се однесува до тимот за овој меч поради повреда нема да бидат во конкуренција Икеначо, Бертранд и Переира.

Евертон најголемо разочарување сезонава

Евертон е најголемо разочарување сезонава во Премиер лигата. Минатата сезона се спаси од испаѓање во последното коло и заврши на 16-то место на табелата, но оваа сезона се очекуваше многу повеќе од „карамелите“. Сепак, Евертон од самиот старт лошо ја започна сезоната, па неминовно беше да дојде до тренерска смена пред извесно време. Меѓутоа, резултатите не се променија многу и тимот се наоѓа во зоната за испаѓање. Евертон оваа сезона знае да изненади против големите тимови, како против Арсенал, но испушти многу важни бодови против помалите тимови на домашен терен. Моментално се наоѓа во многу лоша форма и освои само два бода на последните пет меча, а особено лошо игра на гостувањата. Ова за нив ќе биде клучен натпревар оваа сезона и само со позитивен исход можат да ги задржат шансите за опстанок. Што се однесува до тимот тренерот не може да смета на Таусенд кој е повреден, а под знак прашалник е и настапот на Колеман.

Очекување

Очекуваме непредвидлив дуел и голема борба за бодови, бидејќи е директен дуел на два тима кои се борат за опстанок. Сепак, според формата и домашниот терен Лестер е во мала предност.

ТИП:

Лестер – Евертон – 1 @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*