ТИП НА ДЕНОТ (26.04.2023, 21:15) ТОТЕНХЕМ – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема фудбалска понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде дербито од Премиер лигата помеѓу Тотенхем и Манчестер Сити.

Ова е дерби помеѓу два тима кои се борат за пласман во Топ 4 и дуел кој може да биде клучен за сезоната. Тотенхем се наоѓа во многу лош момент, а Манчестер Јунајтед ќе се обиде тоа да го искористи.

Тотенхем во многу тешка ситуација

Ова е исклучително необична сезона за Тотенхем, кој одлично ја отвори сезоната и во поголем дел беше во Топ 4. Меѓутоа, после мундијалската пауза работите се променија и формата на тимот почна да паѓа. После елиминацијата во Лигата на шампиони и неколкуте лоши резултати во Премиер лигата раководството се реши да се раздели од тренерот Антонио Конте и за привремен менаџер го назначи неговиот помошник Стелини. Меѓутоа, тоа силно ја разниша самодовербата на тимот, па следуваа уште полоши резултати. Тотенхем има само една победа на последните пет меча и падна на 6-то место, а минатото коло доживеа вистински дебакл на гостувањето кај Њукасл. Тоа доведе до уште една тренерска смена, па сега би било вистински предизвик тимот да избори пласман во Топ 4. Шанси се уште постојат, а овој меч сигурно ќе биде од клучно значење, меѓутоа доаѓа во многу лош момент. „Спарси“ ќе направат се за да дојдат до победа и да ги совојат трите бода, а добра вест е што играат добро на домашен терен.

Манчестер Јунајтед блиску до остварување на целта

За разлика од минатата сезона Манчестер Јунајтед има значителен напредок оваа сезона. Освои трофеј после неколку години, а се пласираше и во финалето од ФА Купот. Во Премиер лигата моментално е на 4-то место и е многу блиску до остварување на целта, односно обезбедување на пласман во Лигата на шампиони. Ова е клучен дуел за „црвените ѓаволи“, па доколку успеат да обезбедат позитивен резултат ќе бидат чекор поблиску до целта. Тен Хаг има големи проблеми со повреди, особено во одбраната, но тимот игра во добра форма и е во серија од три победи по ред. Традицијата е на нивна страна бидејќи „црвените ѓаволи“ победија на последните четири меѓусебни дуели со Тотенхем. Што се однесува до тимот, Тен Хаг нема да може да смета на Варан, Мартинез, Бруно Фернандеш и Гарначо, а под знак прашалник е и настапот на Мектомини.

Очекување

Дуелите помеѓу овие два тима се секогаш непредвидливи, но по традиција се богати со голлови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Тотенхем– Манчестер Јунајтед – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*