ТИП НА ДЕНОТ (22.04.2023, 16:00) ЛИВЕРПУЛ – НОТИНГЕМ ФОРЕСТ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Ливерпул и Нотингем Форест.

Ливерпул се наоѓа на 8-то место на табелата, но теоретски се уште има шанса за пласман во Топ 4, иако тоа ќе биде скоро невозможно. Нотингем Форест е во зоната за испаѓање и ќе игра до последен атом од силите.

Ливерпул има разочарувачка сезона

Ливерпул игра разочарувачка сезона, рано испадна од трката за титулата, а сега е далеку и од пласман во Топ 4. Тоа сигурно ќе биде голем удар за клубот од „Енфилд“, но јасно е дека на лето следуваат големи промени во тимот. Клоп сака да донесе нови засилувања, млади фудбалери кои ќе го освежат тимот за да започне нов циклус. Елиминацијата во Лига на шампиони беше исто така во рана фаза, бидејќи од Ливерпул се очекуваше да стигне подалеку од осминафиналето. Меѓутоа, и шансите за 4-то место се само теоретски, но се додека постојат тимот на Клоп сигурно нема да се откаже. Добра вест е што се вратија во тимот Алкантара и Луис Дијаз, но тешко дека Ливерпул ќе успее да извлече нешто позитивно од оваа сезона. „Црвените“ едноставно мора да ги освојат трите бода, а домашниот терен секако ќе биде голема предност.

Може ли Форест да се избори за опстанок?

Нотингем Форест после многу години се врати во Премиер лигата и во летото донесе 11 нови фудбалери, а главна цел на овој тим секако е обезбедување на опстанок во елитата. После лошиот старт Форест почна да игра многу добро и долго време беше во сигурната зона. Меѓутоа, во последно време игра многу лошо и падна во зоната за испаѓање, па се помали се шансите дека може да обезбеди опстанок. Моментално се наоѓа на 18-то место, а на последните пет меча освои само еден бод. Сега има исклучително тешко гостување, каде ќе биде ставен пред „невозможна мисија“ за освојување на бодови. Притоа, тренерот има кадровски проблеми бидејќи има многу повредени фудбалери.

Очекување

Според квалитетот и формата Ливерпул сигурно е голем фаворит на овој дуел, а очекуваме победа изразена со повеќе голови.

ТИП:

Ливерпул – Нотингем Форест – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*