ТИП НА ДЕНОТ (17.04.2023, 21:00) ЛИДС – ЛИВЕРПУЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде дуелот од Премиер лигата помеѓу Лидс и Ливерпул.

Лидс се бори за опстанок и има голема потреба од бодови, па за нив ова може да биде клучен натпревар сезонава. Од друга страна Ливерпул игра сезона за заборав и скоро ги загуби шансите за пласман во Топ 4.

Може ли Лидс да избори опстанок?

Лидс моментално се наоѓа на 16-то место на табелата, но со само два бода повеќе од зоната за испаѓање. Иако на стартот на сезоната очекувањата беа многу поголеми за овој тим, сепак главната цел е секако изборување на опстанок во Премиер лигата. Конкурецијата е голема и според моменталната ситуација го чека гршевита борба за опстанок. Тимот е со разнишана самодоверба после големиот пораз минатото коло. Сега на гости има доаѓа еден од најквалитетните тимови во лигата, но Лидс сигурно нема лесно да се предаде. Ќе сака да ја искористи ситуацијата што „црвените“ ги загубија шансите за 4-то место и немаат мотив, па може да играат незаинтересирано и бодовите на Лидс сигурно им се многу повеќе потребни. Што се однесува до тимот, тренерот може да смета на сите фудбалери, а под знак прашалник е само Адамс.

Ливерпул има сезона за заборав

Ливерпул исто така игра разочарувачка сезона, рано испадна од трката за титулата, а сега е далеку и од пласман во Топ 4. Тоа сигурно ќе биде голем удар за клубот од „Енфилд“, но јасно е дека на лето следуваат големи промени во тимот. Клоп сака да донесе нови засилувања, млади фудбалери кои ќе го освежат тимот за да започне нов циклус. Елиминацијата во Лига на шампиони беше исто така во рака фаза, бидејќи од Ливерпул се очекуваше да стигне подалеку од осминафиналето. Меѓутоа, и шансите за 4-то место се само теоретски, особено откако во последните три кола „црвените“ освоија само два бод. Добра вест е што се вратија во тимот Алкантара и Луис Дијаз, но тешко дека Ливерпул ќе успее да извлече нешто позитивно од оваа сезона. „Црвените“ секогаш играат на победа, па сигурно така ќе биде и овој пат, иако бодовите сега и не им се многу потребни.

Очекување

Ова е непредвидлив дуел бидејќи разликата во квалитет на двата тима е огромна, но и мотивот за бодови исто така. Очекуваме возбудлив натпревар со многу голови.

ТИП:

Лидс – Ливерпул – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*