ТИП НА ДЕНОТ (14.04.2023, 20:45) СПЕЦИЈА – ЛАЦИО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Специја и Лацио.

Специја се бори за опстанок и се наоѓа веднаш над зоната за испаѓање, додека Лацио е на второто место и се бори за пласман во Топ 4. Бодовите им се потребни на двата тима, а тоа е предуслов за возбудлив натпревар.

Може ли Специја да избори опастанок?

Специја добро ја отвори сезоната, но после мундијалската пауза не игра на нивото од првиот дел од сезоната. Главна цел на овој тим е да избори опастанок во Серија А, а се чини дека ќе може да ја оствари. Моментално се наоѓа на 17-то место и има 4 бода повеќе од зоната за испаѓање. Во последно време игра добро и има само еден пораз на последните пет меча, но исто така има и само една победа. Минатото коло приреди изненадување и остана непоразена на гостувањето кај Фиорентина, па со голема самодоверба ќе го дочека фаворитот. Специја важи за домашен тим и игра одлично на домашен терен, но со Лацио по традиција има проблеми. Имено на последните пет меча запиша пет порази против Лацио, па сега ќе направи се за да ја прекина таа црна серија. Што се однесува до тимот, тренерот нема да може да смета на Калдара, Мутињо и Коваленко кои се повредени.

Лацио игра во извонредна форма

Лацио е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона и ретко кој очекуваше вака добра сезона за „небесноплавите“. Главната цел на Лацио е пласман во Топ 4 и „билет“ за Лигата на шампиони, а како што стојат работите тимот на Сари е на добар пат да ја оствари целта. Лацио се наоѓа во извонредна форма и на последните пет меча запиша четири победи и едно реми. Притоа победи во големите дербија против Рома и Јувентус, па во одлична атмосфера патува на ова гостување. Лацио е фаворит на овој меч, а оваа сезона лесно победува на натпреварите каде е фаворит. Што се однесува до тимот, Сари на располагање ќе ги има сите фудбалери, бидејќи нема повредени ниту суспендирани. Специја е „редовен муштерија“ на Лацио, кој по традиција лесно победува на ова гостување, а традицијата е многу важна.

Очекување

Традицијата и квалитетот се на страната на Лацио, па очекуваме дека и овој пат ќе ги освои трите бода, иако тоа нема да биде лесно бидејќи Специја нема лесно да се предаде.

ТИП:

Специја – Лацио – 2 @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*