ТИП НА ДЕНОТ (08.04.2023, 20:45) ЛАЦИО – ЈУВЕНТУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Серија А помеѓу Лацио и Јувентус.

Ова дуел на два тима кои се борат за пласман во Топ 4. Лацио моментално се наоѓа на второто место и може да ја зголеми разликата, додека Јувентус дојде до само четири бода од четвртото место и покрај казната.

Лацио игра одлична сезона

Лацио игра во избонредна форма во последно време и на последните пет меча запиша четири победи, па се искачи на второто место на табелата. Сега има шанса да ја зголеми разликата после киксот на конкурентите вчера, па тоа сигурно ќе биде мотив повеќе. Сега на гости им доаѓа еден од најдобрите тимови во лигата, па сигурно ќе биде многу тешко. Лацио по традиција нема добри резултати против Јувентус и нема ниту една победа на последите пет меча против „старата дама“. „Небесно-сините“ сигуно ќе сакаат да ја прекинат таа црна серија, бидејќи со победа ќе бидат чекор поблиску до остврување на целта. Пласман во Топ 4 сугирно ќе биде огромен успех за овој тим, бидејќи на стартот на сезоната не беше меѓу фаворитите за тоа место. Што се однесува до тимот, Сари може да смета на целиот тим бидејќи нема повредени и суспендирани фудбалери.

Јувентус е во одлична форма

Јувентус има многу „чудна“ сезона. Прво започна лошо и испадна од трката за врвот, но потоа направи серија од одлични резултати и се искачи до второто место на табелата. Потоа следуваше казна од 15 бода, па „старата дама“ падна на 10-то место на табелата. Тоа значеше дека тимот нема мотив и беше далеку од пласман во Топ 4, па потребни му беа неколку натпревари да се опорави од шокот. Меѓутоа, тимот влече во серија на одлични резултати и ги искористи киксовите на конкурентите, па дојде до само четири бода од 4-то место. Ова може да биде клучен дуел за „старата дама“ бидејќи со победа против Лацио ќе биде еден од фаворитите за летвртото место. Тоа ќе биде исклучително достигнување, па тимот на Алегри ќе направи се за да слави на овој меч. Друга шанса ќе биде Лига Европа каде се пласира во четвртфиналето, а тренерот Алегри изјави дека целта е да се стигне до финалето.  Што се однесува до тимот, Алегри нема да може да смета на Погба и Моис Кин.

Очекување

На овој дуел нема фаворити и ќе гледаме исклучително израмнет и возбудлив дуел. Лацио е домаќин, но традицијата е на страната на Јувентус, двата тима се во одлична форма.

ТИП:

Лацио – Јувентус – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*