ТИП НА ДЕНОТ (07.04.2023, 17:00) САЛЕРНИТАНА – ИНТЕР

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна фудбалска понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Салернитана и Интер.

Дуел на два тима кои имаат голема потреба од бодови и немаат право на кикс. Салернитана се бори за опстанок, од друга страна на Интер му е загрозен пласманот во Топ 4.

Салернитана нема пораз долго време

Салернитана во последно време влезе во одлична форма и нема пораз веќе пет натпревари. На последните четири меча запиша четири ремија, па со голема самодоверба ќе го дочека големиот фаворит. Салернитана моментално се наоѓа на 15-то место со цели 9 бода повеќе од зоната за испаѓање, па е поприлично безбедна, но се уште не е сигурна. Поради тоа сигурно ќе сака да ја продолжи дограта серија и да запише добар резултат против Интер. Салернитана знае како се игра против големите, па оваа сезона му зеде бодови на Милан и Јувентус. Што се однесува до тимот, тренерот нема да може да смета само на Маџоре, кој ќе биде отсутен поради повреда.

Интер нема право на кикс

Интер неочекувано влезе во многу лоша форма и запиша четири порази на последните пет меча. Притоа, „нероаѕурите“ се во серија од три порази по ред, па падна на четвртото место на табелата. Сега го доведе во прашање пласманот во Топ 4, бидејќи конкуренцијата е голема и едноставо мора што побрзо да се врати на победите. Медиумите пишуваат дека местото на Инзаги е сериозно разнишано и дека на крајот на сезоната најверојатно ќе добие отказ. Многу ќе зависи дали „нероаѕурите“ ќе завршат во Топ 4, што е од клучно значење за клубот. Исто така Интер за само три дена го чека дуел со Бенфика од четвртфиналето во Лигата на шампиони, па сигурно со мислите дека ќе биде на тој меч. Што се однесува до тимот, Инзаги за овој меч нема да може да смета на Чалхаоглу, Скриниар и Дамброзио кои се повредени.

Очекување

Интер е голем фаворит на овој меч иако Салернитана е во подобра форма. Сепак, бодовите им се повеќе потребни на гостите и квалитетот е на нивна страна, па очекуваме да ги освојат трите бода.

ТИП:

Салернитана – Интер – 2 @ 1.50 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*