ТИП НА ДЕНОТ (06.04.2023, 19:30) ФЕНЕРБАХЧЕ – КАЈЗЕРИСПОР

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од турскиот Куп помеѓу Фенербахче и Кајзериспор.

Фенербахче во четвртфиналето ќе го пречека Кајзериспор на домашен терен и е голем фаворит, бидејќи целта на овој тим е пласман во финалето.

Фенербахче го губи чекорот за титулата

Поразот од Бешикташ во последното коло тешко им падна на сите во клубот, па Фенербахче додатно се оддалечи од лидерот Галатасарај. Моментално Фенер заостанува цели 9 бода од Галатасарај, но сигурно нема до крајот да се откаже од титулата. Сепак, реално тоа ќе биде тешка мисија, па ќе треба да внимава да го зачува второто место бидејќи Бешикташ е на само два бода. Поради тоа Купот ќе биде приоритет за Фенер бидејќи тоа е единствената шанса да се заврши сезоната со трофеј. Во четвртфиналето има противник по мерка и ќе биде големо изненадување доколку не се пласира во полуфинале. Последно против Кајзериспор играја миатиот месец и Фенер победи со 2:1 и тоа прилично лесно.

Кајзериспор игра одлично во последно време

Најголемиот успех во своето постоено Кајзери го забележа во сезоната 2008 година кога го освои Купот и обебзеди пласман во европските натпреварувња. Од тогаш овој клуб не бележи големи успеси, а минатата сезона ја заврши на 14-то место. Сепак, никогаш не беше загрозен за испаѓање, како и оваа сезона. Моментално се наоѓа на 7-то место на табелата и покажува одлични партии во последно време. Игра растеретено бидејќи е далеку од зоната за испаѓање, а нема шанси да стигне до местата кои водат во Европа. Што се однесува до Купот лесно дојде до четвртфинале, но се чини дека тоа е нивниот краен домет, бидејќи сега му гостувата на Феербахче. Сигирно дека нема лесно да се предадат, атмосферата во тимот е одлична, па ќе се обидат да направат изненадување. Кајзери по традиција има лоши резултати против Фенер, но треба да се напомене дека минатата сезона токму Кајзери го елиминита Фенер откако победи на гостувањето со 0:1. Сега ситуацијата е различна, но ќе се обидат да го повторат тој подвиг.

Очекување

Фенербахче е голем фаворит на овој меч и ќе биде големо изненадување доколку не победи. Фенер ќе се насочи кон Купот, па веруваме дека нема да дозволи изенадување.

ТИП:

Фенербахче – Кајзериспор – 1 @ 1.40 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*