ТИП НА ДЕНОТ (05.04.2023, 21:00) ВЕСТ ХЕМ – ЊУКАСЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од заостанатото 7-мо коло од Премиер лигата помеѓу Вест Хем и Њукасл.

Вест Хем се бори за опстанок и едноставно секој бод е „важен“ за чеканите до крајот на сезоната, додека Њукасл се бори за пласман во Топ 4 и исто така бодовите му се прекупотребни.

Вест Хем големо разочарување сезонава

Вест Хем е едно од најголемите разочарувања сезоната и покрај големите вложувања и засилувања се бори за опстанок. Се очекуваме „чеканите“ да бидат во горниот дел од табелата, но тие од самиот старт играат очајно и цело време се на дното. Со победата во минатото коло над последнопласираниот Саутемптон се искачија на 14-то место на табелата, но имаат само еден бод повеќе од зоната за испаѓање. Конкуренцијата за опстанок е голема, па за Вест Хем секој бод е важен, особено на домашен терен. Овој заостанат натпевар е шанса за „чеканите“, па иако играат против фаворит, сепак ќе дадат се од себе за позитивен резултат. Тимот во последно време ја подобри формата и има само еден пораз на последните четири меча. Добро е што Мојс на овој меч може да смета на целиот тим, нема повредени фудбалери, единстевно Скамака е неизвесен.

Њукасл ита кон Лигата на шампиони

Њукасл оваа сезона тимот е на чекор да се пласира во Топ 4, што е главна цел за клубот кој доведе големи засилувања. Очигледно дека раководството работи добро и погоди со засилувањата во последните неколку преодни рока, па доколку успее да се пласира во Лигата на шампиони, сигурно ќе пристигнат многу поголеми засилувања. Њукасл минатото коло го победи Манчестер Јунајтед и се искачи на третото место на табелата, па сега се е во негови раце. Се чини дека лошиот период е зад „чавките“ кои влегоа во серија од три победи и ја подобрија формата кога најмногу требаше. Сепак, конкуренцијата е голема и Њукасл има потреба од бодови, а ова по традиција за нив е тешко гостување. Што се однесува до тимот, нема отсуство од повредени фудбалери, Исак се врати на терените и веднаш покажа дека е во добра форма.

Очекување

Дуел на два тима кои имаат голема потреба од бодови, но се борат за сосема различни цели. Тоа е предуслов за возбудлив натпревар и сигурно ќе гледаме голема борба, а по традиција овие тимови играат натпревари со многу голови, па очекуваме така да биде и овој пат.

ТИП:

Вест Хем – Њукасл – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*