ТИП НА ДЕНОТ (29.03.2023, 15:00) РИЗЕСПОР – МАНИСА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од втората турска лига помеѓу Ризеспор и Маниса.

Ризеспор моментално се наоѓа на четвртото место на табелата и со победа може да направи скок на табелата, додека Маниса се наоѓа на 8-то место, но е во одлична форма, па сигурно не очекува возбудлив натпревар.

Ризеспор сака да се врати во елитата

Минатата сезона Ризе испадна од елитата, па целта оваа сезона е експресно враќање во друштвото меѓу најдобрите. Моментално тимот се наоѓа на 4-то место на табелата, но со победа на овој меч може да направи скок на табелата. Првите две екипи од табелата директно одат во прва лига додека за другиот патник има бараж. Ризеспор сигурно има квалитет да се врати елитата, па сигурно ќе сака да избегне играње на бараж. Тимот моментално е во одлична форма и на последните пет меча запиша четири победи и еден пораз. Ризе важи за тим кој игра одлично на домашен терен, па поради тоа е фаворит на овој меч. Тренерот нема проблем со повредени играчи и сигурно ќе сака да ја продолжи серијата на победи, иако противникот воопшто не е наивен.

Маниса игра во извонредна форма

Маниса е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона и моментално се наоѓа на 8-то место на табелата, па може да се бори за позициите кои водат во бараж. Тоа е релативно нов клуб, кој е формиран во 1994 година, но брзо напредува и само прашање на време е кога ќе се врати во Суперлигата. Мометално се наоѓа во извнредна форма и на последните пет меча запиша четири победи. Со победа на овој меч ќе се искачи на 7-та позиција на табелата, што е последна која води во бараж. Сезоната е уште долга, па сигурно Маниса до крај ќе се  бори за таа позиција. Маниса во последно време игра одлично на гостувањата и на последните три гостински натпревари запиша исто толку победи. Атмосферата во тимот е одлична, тимот е во форма и сигурно нема лесно да се предаде, иако му гостува на фаворитот.

Очекување

Дуел на два тима во извонредна форма па очекуваме возбудлив меч со голови на двете страни. Домаќинот е фаворит, но гостите сигурно нема лесно да се предадат и ќе се обидат да останат непоразени.

ТИП:

Ризеспор – Маниса – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*