ТИП НА ДЕНОТ (26.03.2023, 18:00) АНГЛИЈА – УКРАИНА

Тип на денот
Тип на денот

И денес во фокусот ќе бидат натпреварите од квалификациите за Европско првенство, а секако најголемо внимание привлекува дуелот помеѓу Англија и Украина.

Ова е дуел од најтешката група, каде уште се наоѓаат Италија, Македонија и Малта, па сигурно ќе има голема борба за второто место. Впечатокот е дека Англија е најголем фаворит за првото место, но Украина сигурно има квалитет да се бори до крај.

Англија прв фаворит во групата

 Англија на Мундијалот не ги оправда очекувањата, бидејќи сигурно има генерација за големи дострели и цели на голем трофеј. Тоа го покажа и на првиот меч од квалификациите кога ја победи Италија во Неапол и најави дека ќе биде прв фаворит за првото место. Англичаните имаат фантастича нова генерација на млади фудбалери и уште долго ќе биде една од најголемите фаворити на континенталните собири. Тие по традиција играат одлично во квалификациите, но им недостасува последниот чекор на големите натпреварувања. Ова Европско првенство ќе биде и последна шанса за некои од носителите на тимот како Хари Кејн, Мегваер, Хендерсон, но секако имаат млади фантастични фудбалери како Белингам, Рашфорд, Сака, Маунт, Томори… Сигурно се голем фаворит на овој меч против Украина, особено поради фактот што ќе играат пред домашната публика.

Може ли Украина да им ги расипе сметките на фаворитите?

Покрај репрезентациите на Англија и Италија, репрезентацијата на Украина важи како фаворит од сенка и ќе се обиде да им ги расипе сметките. Украинците сигурно до крај ќе се борат за второто место во групата бидејќи имаат силна репрезентација предводена од Мудрик и Зинченко. Украина за малку не успеа да се пласира на Светското првенство бидејќи беше елиминирана во баражот, па сега немаше среќа во ждребот и доби исклучително силна група. Инаку оваа репрезнтација е во серија на добри резултати и на последните седум меча има само еден пораз, па сигирно ќе пристигне во Англија со голема самодоверба. Украинците ќе се обидат да се бранат организирано и да се закануваат преку контранапади, па доколку успеат да останат непоразени ќе биде голем успех.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Англија и се освен победа на овој меч ќе биде изненадување. Ние очекуваме возбудлив натпревар со многу голови.

ТИП:

Англија – Украина – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*