ТИП НА ДЕНОТ (24.03.2023, 20:45) ФРАНЦИЈА – ХОЛАНДИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес продолжуваат квалификациските натпревари за ЕП 2024, а во фокусот секако ќе биде големото дерби помеѓу Франција и Холандија.

Франција и Холандија се двата големи фаворити во оваа група и не би требало да имаат проблем да се пласираат на Европското првенство, но секако ќе се борат за првото место во групата и за престиж. Поради тоа овој меч ќе биде исклучително важен за двете селекции бидејќи сакаат добар старт на квалификациите и добар резултат против најголемиот ривал.

Капитенот Мбапе ќе ги предводи „триколорите“

Пред почетокот на Светското првенства Франција важеше како најголем фаворит бидејќи има исклучително талентирана селекција. И покрај фактот што тренерот Дешамп се соочи со многу проблеми поради повреди, сепак „триколорите“ стигнаа до финалето, каде малку недостасуваше да ја одбранат титулата. На Мундујалот исто така се покажа дека Франција покрај неприкосновен лидер во името на Мбапе, има неколку млади фудбалери кои ќе ја носат репрезетацијата во следните години. Овој квалификациски циклус го започнуваат без Уго Лорис, Бензема и Варан, но „триколорите“ имаат достојни замени и сигурно се фаворити за триумф на Европското првенство. Сега на самиот старт ќе играат дерби против Холандија, а последниот меч против „лалињата“ го одиграа пред пет години кога славеше Холандија со 2:0 во Лигата на нации. Тоа сигирно ќе биде додате мотив да се реваншираат, а предност секако ќе биде и домашниот терен.

Холандија полека се враќа при врвот

Учеството на Холандија на ЕП пред две години значеше конечно враќање на оваа селекција на голема сцена после неколку сушни години. На изминатиот Мунијал „лалињата“ покажаа дека имаат одлична генерација предводена од фантастични фудбалери, па стигнаа до четвртфиналето каде неа елиминирани Аргентина. После СП на кормилото на репрезентацијата пристигна Куман, кој секако ќе има за цел пласман во Европското првенство. Уште во првиот меч ќе мора да играат против најсилниот противник во групата, па целта е да се оствари позитивен резултат. Проблем е што поради вирус за овој меч отпаднаа Коди Гакпо, Матајс де Лихт, Свен Ботман и Барт Фербруген, па тимот сигурно ќе биде ослабен. Меѓутоа, Холандија на големите натпревари секогаш покажува одлична игра, па сигирно ќе се обиде да остане непоразена на гостувањето во Франција.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Франција, па „триколорите“ се фаворити на овој меч, но сигурно нема да им биде лесно да стигнат до трите бода.

ТИП:

Франција – Холандија – 1 @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*