ТИП НА ДЕНОТ (21.03.2023, 01:00) ВЕЛЕЗ САРСФИЛД – СЕНТРАЛ КОРДОБА

Тип на денот
Тип на денот

Денес понуда за облоѓување е многу мала, па ние за вас ќе го анализираме дуелот од аргентинското првество помеѓу Велез Сарсфилд и Сентрал Кордоба.

Ова е натпревар од 8-то коло во аргентинското првенство каде домаќинот Велез е благ фаворит и се наоѓа на 16-то место на табелата, додека Кордоба моментално се наоѓа на 21-то место.

Велез сака да ја заборави претходната сезона

Фудбалерите на Велез играа катастрофално минатата сезона, а најдобар показател за тоа е фактот што завршија на 26-то место на табела. Овој тим заигра добро во последните неколку кола, па го сочува прволигашкиот статус. Оваа сезона планивите се многу порано да обезбеди опстанок, но ни самите не ги знаат кои се нивните крајни лимити. Во секој случај се надеваат да имаат подобра сезона од претходната. Моментално после седум одиграни кола се наоѓаат на 16-то место и имаат скор од две победи, два порази и три ремија. Велез важи за домашен тим, игра многу подобро на домашен терен, па поради тоа е благ фаворит на овој меч. Треба да се напомене дека Велез имаше исклучително тежок распоред на стартот на сезоната, а сега има противник по мерка и сигурно ќе сака да ги освои трите бода.

Кордоба игра одлично во последно време

Кордоба имаше многу лош старт на сезоната, но сега почна да игра многу подобро. На последните три меча запиша две победи и едно реми, па почна да се искачува на табелата и моментално се наоѓа на 21-то место на табелата. Меѓутоа, првата цел на овој тим секако ќе биде обезбедување на опстанок, а треба да почне да игра подобро на гостувањата. Кордоба на самиот старт на сезоната имаше големи проблеми, па во првите четири кола запиша три порази. Токму поради тоа сега се наоѓа толку ниско на табелата, но според квалитетот и формата се очекува полека да се искачува со позициите. Ова за нив по традиција е тешко гостување и тешко освојува бодови, но сигурно нема лесно да се предаде. Најголем проблем за овој тим е нападот, кој е еден од најмалку ефикасните во лигата. Имено, Кордоба од почетокот на сезоната има постигнато само 4 гола.

Очекување

Квалитетот, домашниот терен и традицијата се на страната на Велез, па поради тоа очекуваме победа на домаќинот, но сигурно нема да биде лесно и очекуваме тесна победа.

ТИП:

Велез – Сентрал Кордоба – 1 @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*