ТИП НА ДЕНОТ (18.03.2023, 18:30) ЧЕЛЗИ – ЕВЕРТОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Премиер лигата помеѓу Челзи и Евертон.

Челзи моментално се наоѓа на 10-то место на табелата и е големо разочарување оваа сезона бидејќи скоро невозможно е да стигне до Топ 4, додека Евертон се бори за секој боди бидејќи се бори за опастанок.

Челзи ја подобри формата

Челзи е едно од најголемите разочарувања оваа сезона бидејќи донесе многу големи засилувања, но резултатите се лоши, па моментално се наоѓаат на 10-то место на табелата. Уште од стартот на сезоната дојде до тренерска смена, но новиот тренер не успеа да направи серија од добри резултати. „Сините“ брзо отпаднаа од трката за титулата, па моментално заостануваат цели 11 бода од четвртото место. Бидејќи конкуренцијата е огромна, скоро невозможно е Челзи да стигне до позициите кои водат во Лигата на шампиони за следната сезона Меѓутоа, во последно време тимот заигра многу подобро, ја поправи формата и победи на последните два меча. Притоа, се пласира во четвртфиналето од Лигата на шампиони, па атмосферата во тимот се подобрува. Меѓутоа, проблем може да биде што „сините“ сега немаат цел во Премиер лигата, бидејќи се далеку од позициите кои водат во Европа, но исто така далеку од позициите кои испаѓаат, па ќе играат без мотив.

Евертон е во многу тешка ситуација

Минатата сезона Евертон успеа да се спаси од испаѓање и заврши на 16-то место на табелата, но оваа сезона се очекуваше многу повеќе од „карамелите“. Сепак, Евертон од самиот старт лошо ја започна сезоната, па неминовно беше да дојде до тренерска смена пред извесно време. Меѓутоа, резултатите не се променија многу и тимот е на еден бод од зоната за испаѓање и го чека грчевита борба за опстанок. Евертон оваа сезона знае да изненади против големите тимови, како против Арсенал, па сигурно нема лесно да се предаде на овој меч. Притоа, бодовите многу повеќе му се потребни на „карамелите“ отколку на Челзи, а тоа може да се покаже како клучен фактор. Меѓутоа, лоша вест за навивачите е што Евертон оваа сезона игра катастрофално на гостувањата. Имено, на 13 одиграни гостински натпревари тимот на Евертон запиша само една победа. Што се однесува до тимот тренерот Шон Дајч нема да може да смета на Таусент, а под знак прашалник се Калверт Лавин и Таусенд.

Очекување

Челзи е фаворит, но Евертон нема лесно да се предаде, па очекуваме голема борба. По традиција овие тимови играат натпревари со многу голови, па очекуваме така да биде и овој пат.

ТИП:

Челзи – Евертон – 3+ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*