ТИП НА ДЕНОТ (13.03.2023, 20:45) МИЛАН – САЛЕРНИТАНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а фокусот секако ќе биде на натпреварот од Серија А помеѓу Милан и Салернитана.

Милан се бори за пласман во Топ 4 и со победа на овој меч ќе се искачи на второто место на табелата, додека Салернитана се бори за опстанок, па бодовите и се прекупотребни, а тоа е предуслов за одличен меч.

Милан мора да ги искористи киксовите на конкурентите

Милан во последно време игра многу подобро и ја надмина кризата, но се наоѓа пред императув победа на овој меч. Милан едноставно мора да ги искористи киксовите на Интер, Рома и Лацио, па со победа на овој меч ќе се искачи на второто место на табелата. „Росонерите“ одамна испаднаа од трката за титулата, но ги очекува борба за пласман во Топ 4. Иако во минатото коло беа поразени од Фиорентина, сепак „росонерите“ го елиминираа Тотенхем и се пласираа во четвртфинале од ЛШ, па атмосферата во тимот е одлична. Притоа, повредените фудбалери се рехабилитираа, па Пиоли нема да има проблем при изборот на најдобриот тим. Квалитетот е на нивна страна, а домашниот терен сигурно ќе биде голема предност. Ова е одлична шанса која Милан не смее да ја пропушти бидејќи конкурентите кикснаа во овој коло.

Може ли Салернитана да избори опастанок?

Салернитана моментално се наоѓа на 16-то место и има шест бода повеќе од зоната за испаѓање, па ја чека грчевита борба за опстанок. Салернитана во последно време ја подигна формата и на последните два меча освои четири бода, па со голема самодоверба доаѓа на „Сан Сиро“. Сепак, знаат дека е исклучително тешко да освојат бодови на ова гостување, па ќе се обидат да се бранат и преку контранапади да му се закануваат на „росонерите“. Салернитана знае да одигра добро против Милан, па минатата сезона беше блиску до победа, иако Милан на крајот беше шампиони. Меѓутоа, проблем за овој тим се гостувањата, бидејќи Салернитана важи за домашен тим кој многу повеќе бодови освојува на домашен терен. Поради тоа ќе и треба вистински подвиг за да остане непоразена на оба гостување. Кога е во прашање тимот тренерот за овој меч нема да може да смета на Фацио и Еконго.

Очекување

Домаќинот е голем фаворит на овој меч и очекуваме да ги освои трите бода, но исто така очекуваме ефикасен меч со многу голови.

ТИП:

Милан – Салернитана – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*