ТИП НА ДЕНОТ (12.03.2023, 18:00) РОМА – САСУОЛО

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Рома и Сасуоло.

Рома се бори за пласман во Топ 4 и секој бод е од исклучително значење, додека Сасуоло е во сигурната зона и игра растеретено, па тоа е предуслов за возбудлив натпревар.

Рома е во одлична форма

Рома моментално се наоѓа на четвртото место на табелата, но со победа на овој меч може да се израмни со Интер на второто место на табелата. Примарна цел на „волчицата“ е пласман во Топ 4, но конкуренцијата е голема, па поради тоа немаат право на кикс и ќе се борат за секој бод. Тимот моментално е во одлична форма и во серија на доби резултати, па атмосферата во тимот е одлича. Мурињо е под суспензија и нема да го води тимот од клупата, но тоа не би требало да биде проблем бидејќи не е прва пат сезонава да се случува тоа. Рома притоа игра одлично и во Лига Европа и во првиот дуел победи со 2:0 против Сосиедад. Минатото коло го победи Јувентус, па потврди дека е во одлична форма, а „волчицата“ игра посебно добро на домашен терен каде прима мал број на голови. Поради тоа е голем фаворит на овој натпревар и се очекува да ги освои трите бода. Кога се однесува до тимот Мурињо нема да може да смета на Кристанте и Пелегрини.

Сасуоло игра без притисок

Сасуоло моментално се наоѓа во сигурната зона, е на 13-то место на табелата и игра растеретено и без притисок. Примарната цел на овој тим е обезбедување на опстанок, а се чини дека без поголеми проблеми ќе ја оствари целта. Меѓутоа, играњето без притисок е добро за овој тим кој игра многу добро во последно време и на „Олимпико“ доаѓа после две победи со ред. Тоа значи дека самодовербата и атмосферата во тимот е одлична и Сасуоло сигурно доаѓа да се надигрува со Рома. Во последните години Сасуоло игра многу добро против Рома и остварува добри резултати, Тимот на Диониси сигурно нема да се брани и ќе сака да се надигрува, а тоа е предуслов за возбудлив и ефикасен натпревар. Што е се однесува до тимот тренерот ќе може да смета на сите фудбалери бидејќи нема повредени и суспендирани.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Рома, па веруваме дека ќе ги освои трите бода. Двата тима се во одлична форма и воопшто нема да и биде лесно на „волчицата“, но сепак бодовите му се попотребни на домаќинот.

ТИП:

Рома – Сасуоло – 1 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*