ТИП НА ДЕНОТ (28.02.2023, 20:45) ЈУВЕНТУС – ТОРИНО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за облоѓжување, а најнтересни се секако дуелите од Серија А. Ние за вас ќе го анализираме градското дерби помеѓу Јувентус и Торино.

Јувентус после казната падна на табелата, па сега разликата помеѓу двата тима е само еден бод и сигурно не очекува голема борба за трите бода.

Може ли Јувентус до Европа?

Јувентус после казната од 15 бода доживеа голем пад на табелата, па имаше и неколку лоши резултати, но сега тимот на Алегри влезе во добра форма. После серијата на добри резултати Јувентус сега се наоѓа на осмото место на табелата, па целта на „старата дама“ сега ќе биде 6-то место кое води во европските натпреварувања. Сепак, тоа нема да биде воопшто лесно бидејќи Јувентус моментално заостанува цели 9 бода, но има шанса да обезбеди излез во Европа и преку Купот или Лига Европа. Токму освојување на едно од овие две натпреварувања можат да ја спасат сезоната на „старата дама“ и да обезбедат трофеј. Сепак, не е јасно дали „бјанконерите“ воопшто ќе добијат дозвола да играат во Европа бидејќи се очекуваат санкции од УЕФА поради финансиски малверзации. Инаку градското дерби е секогаш посебен мотив за „бјанконерите“ кои влегуваат во одлична форма со четири победи во низа во Серија А и Лига Европа. Поради квалитетот и домашниот терен секако Јувентус е голем фаворит на овој меч. Кога е во прашање тимот Алегри нема да може да смета на Локатели, Паредес и Милик, но добрата вест е враќањето на Погба.

Торино за престиж и градска слава

Торино е тим кон оваа сезона игра според очекувањата, но се чини дека тоа е максимумот за „биковите“. Торино моментално се наоѓа на 9-то место на табелата и е далеку од зоната за испаѓање, но и далеку од позициите кои водат во Европа. И според квалитетот овој тим припаѓа на средината на табелата, па Торино го очекува мирен завршеток на сезоната. Меѓутоа, иако нема голема потреба од бодови, сепак градското дерби секогаш е посебен мотив и „биковите“ ќе играат за престиж и градска слава. Што се однесува до тимот голем хендикеп може да биде неиграњето на Власиќ, кој е повреден, а е многу важен дел од тимот на Јуриќ. Треба да се напомене дека Торино одамна нема славено против градскиот ривал и на последните пет меча одигра две ремија и три пати беше поразен.

Очекување

Традицијата и квалитетот се на страната на Јувентус, па очекувано домаќинот е фаворит. Но, градските дербија се секогаш непредвидливи и често фаворитите не ја оправдуваат таквата улога.

ТИП:

Јувентус – Торино – 1 @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*