ТИП НА ДЕНОТ (26.02.2023, 14:30) ТОТЕНХЕМ – ЧЕЛЗИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата поуда за обложување, но фокусот секако ќе биде на големото дерби од Премиер лигата помеѓу Тотенхем и Челзи.

Тотенхем игра според очекувањата и моментално се наоѓа на 4-то место кое сака да го задржи, додека Челзи игра катастрофална сезона и треба што побрзо да се врати на победите.

Тотенхем сака да го зачува четвртото место

Иако фановите потајно се надеваа дека ова може да биде сезона за повисоки дострели, сепак Тотенхем брзо се соочи со реалноста, па стана јасно дека максимумот за овој тим е пласман во Топ 4. Од таа гледна точка Спарси играат според очекувања, бидејќи се наоѓаат на 4-то место, но ги чека голем борба за да го задржат. Сепак, ако се анализираат резултатите навивачите сигурно не можат да бидат задоволни бидејќи Тотенхем на последните шест меча запиша три пораз (еден во Лигата на шампиони), од кои еден срамен пораз од Лестер. Меѓутоа, она што може да ги радува е секако добрата игра на Тотенхем во големите натпревари против големите клубови. Овде падна шампионот Сити, па тимот има самодоверба дека може да го добие и „заспаниот“ Челзи. Кога станува збор за тимот, Конте нема да може да смета на повредените, Љорис, Бентанкур и Бусума.

Челзи е најголемо разочарување

Челзи е најголемо разочарување оваа сезона и моментално се наоѓа на 10-то место на табелата, па тешко дека ќе игра во Европа следната сезона. Тимот доведе големи засилувања во јануари, потроши повеќе од 300 милиони евра, но резултатите повторно изостануваат. Напротив, минатото коло Челзи го допре дното и беше поразен на „Стенфорд Бриџ“ од најслабиот тим во лигата. Притисокот на Потер е огромен и Челзи мора што побрзо да почне да победува доколку сака да ја спаси сезоната, ако воопшто може нешто да се спаси. Единствен спас на сезоната може да биде Лигата на шампиони, но „сините“ беа поразени во првиот меч во Дортмунд, па веројатно главниот фокус ќе им биде во реваншот. Сепак, Челзи има големи играчи во тимот кои се мотивираат токму на вакви натпревари, па сигурно нема лесно да се предаде и ќе сака да победи, пред се поради поткревање на самодовербата и промена на атмосферата во тимот, која е лоша во последно време. Кога се повредните во прашање Потер нема да може да смета на Аспиликуета, Канте и Пулишиќ.

Очекување

Ваквите дерби натпревари секогаш се непредвидливи, но Тотенхем е благ фаворит поради формата и домашниот терен. Сепак, Челзи нема лесно да се предаде па очекуваме возбудлив меч со голови на двете страни.

ТИП:

Тотенхем – Челзи – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*