ТИП НА ДЕНОТ (24.02.2023, 21:00) ФУЛАМ – ВУЛВЕРХЕМПТОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде натпреварот од Премиер лигата помеѓу Фулам и Вулверхемптон.

Фулам е најпријатното изненадување во Премиер лигата оваа сезона и се наоѓа на 6-то место на табелата, додека Вулверхемптон игра под сите очекувања и се бори за опастанок.

Фулам неочекувано се бори за Европа

Фулам е најпријатното изненадување оваа сезона во Премиер лигата, па дури и најголемите оптимисти не очекуваа ваква сезона. Тимот од Лондон моментално се наоѓа на 6-то место на табелата и се бори за излез во Европа, иако примарна цел пред почеток на сезоната беше изборување на опстанок. Во моментов Фулам има само три бода помалку од Њукасл и сигурно до крајот на сезоната ќе се бори за пласман во Лига Европа. Притоа тимот се наоѓа во одлична форма и на последните три меча запиша две победи и едно реми, па со голема самодоверба влегува во овој меч. Фулам важи за домашна екипа и многу подобро игра на домашен терен, па поради тоа е голем фаворит во овој дуел. Марко Силва врши извонредна работа и сигурно ќе влезе во избор за тренер на госината во Премиер лигата.

„Волците“ се борат за опстанок

Вулверхемптон е едно од најголемите разочарувања оваа сезона и до крајот го чека грчевита борба за осптанок. Моментално се наоѓа на само три бода од зоната за испаѓање, па мора што поскоро да ги поправи резултатите. Со доаѓањето на новиот тренер се чинеше дека се промени атмосферата во тимот, врзаа две победи, но минатото коло следуваше шокантен пораз од Борнмут на домашен терен. Тоа е одлика на овој тим цела сезона, игра топло-ладно и е непредвидлив, но многу малку бодови освојува на гостувањата. Лопетеги ги препороди „волците“ и сега имаат значително поголеми шанси за опастанок, а и според квалитетот на тимот сигурно треба да се наоѓаат на средината на табелата. Со оглед на фактот дека за нив секој бод е од исклучително значење до крајот на сезоната, очекуваме голема борба и сигурно ќе дадат се да останат непоразени и да освојат барем еден бод.

Очекување

Формата и домашниот терен се на страната на Фулам, па очекуваме дека ќе гооправда фаворитскиот статус, иако тоа нема да биде воопшто лесно.

ТИП:

Фулам – Вулверхемптон – 1 @ 2.20 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*