ТИП НА ДЕНОТ (19.02.2023, 21:00) ТУЛУЗ – МАРСЕЈ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од француската Лига 1 помеѓу Тулуз и Марсеј.

Марсеј е најдобриот гостински тим во лигата, но сега гостува на терен каде гостите ретко освојуваат бодови, а тоа е предуслов за возбудлив меч.

Тулуз игра одлично во последно време

Тулуз минатата сезона беше најдобриот тим во втората лига и се избори за директен пласма во Лига 1. Поради тоа целта на Тулуз оваа сезона е да избори опастанок во елитата, а резултатите во моментов се според планот бидејќи тимот се наоѓа на 10-то место на табелата. Американските сопственици вложија доволно во засилувања пред почетокот на сезоната, па целта е веќе следната сезона овој тим да се бори за излез во Европа. Тулуз моментално се наоѓа во одлична форма и има само еден пораз на последните десет меча во сите натпреварувања. Притоа, Тулиз важи за многу добар домаќин, па ретко кој тим освојува бодови на нивниот стадион. Тренерот Монтање нема кадровски проблеми бидејќи ќе го има целиот тим на располагање.

Марсеј е најдобар гостин во лигата

Марсеј оваа година игра фантастично на гостински терен и денес ќе ја брка шестата последователна победа на гости. Меѓутоа, тоа воопшто нема да биде лесно, бидејќи ова по традиција е тешко гостување за нив. Инаку тренерот Игор Тудов врши одлична задача оваа сезона, Марсеј е моментално на второто место на табелата и заостанува пет бода зад ПСЖ. Тешко дека Марсеј ќе може да му биде закана на ѕвездениот тим од Париз, но целта секако е второто место и директен пласман во Лигата на шампиони. За жал Марсеј немаше среќа во Лигата на шампиони и заврши на последното место во групата, и тоа со голот на Тотенхем кој го прими во последните минути. Меѓутоа, тоа ќе му овозможи на овој тим да се фокусира на лигата и да ја оствари целта, а тоа е директен пласман во ЛШ за следната сезона. Кога станува збор за тимот, тренерот Тудор нема да може да смета на Таварез, Руиз и Гиго.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел бидејќи играат два тима кои се во одлична форма. Тулуз е добар домаќин, но Марсеј е најдобриот гостин, па очекуавме израмнет дуел со голови на двете страни.

ТИП:

Тулуз – Марсеј – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*