ТИП НА ДЕНОТ (12.02.2023, 21:00) ВИЉАРЕАЛ – БАРСЕЛОНА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од Примера, каде Виљареал ја пречекува Барселона.

Виљареал моментално се наоѓа на осмото место на табелата и брка пласман во европските натпреварувања, додека Барселона е лидер и сака да ја задржи предноста пред Реал Мадрид.

Виљареал игра под очекувањата

Виљареал оваа сезона игра под сите очекувања, иако во последно време ја поправи формата и почна да се искачува на табелата. Овој тим минатата сезона игра во полуфиналето од Лигата на шампиони, па јасно е дека според квалитетот треба да биде во горниот дел од сезоната. Меѓутоа, „жолтата подморница“ на катастрофален начин ја отвори новата сезона во првите десетина кола, а потоа почна да ја поправа формата. Моментално е на 8-то место на табелата и сигурно до крајот ќе се бори да избори пласман во европските натпреварувања. Сепак, Виљареал се уште има големи шанси да обезбеди и пласман во ЛШ, бидејќи во моментов заостанува само 4 бода од четвртото место на табелата. Поради тоа овој натпревар е многу важен за нив, бидејќи победа против фаворитот може да го промени текот на сезоната. Виљареал влезе во мини криза и беше поразен на последните два меча, па сега сигурно ќе сака да се избори за позитивен резултат.

Барселона ита кон титулата

После лошата сезона навивачите на Барселона кончено ги гледаат резултатите кои се очекуваат од каталонскиот гигант. Барселона е лидер на табелата и има цели 8 бода предност пред големиот ривал Реал Мадрид. Притоа, тимот е во исклучителна форма и во серија на победи, а она што е импресивно тоа е дефанзивната линија, која е една од најдобрите во Европа. Барселона во првите дваесет кола прими само 7 гола, па тоа е и основа за успехот, бидејќи во многу натпревари Каталонците победија со минимална разлика. Барселона сигурно со претпазливост ќе влезе во овој дуел бидејќи за три дена игра со Манчестер Јунајтед во Лига Европа. Сепак, Чави истакна дека приоритет ќе биде титулата во Примара, па сигурно ќе сака да ги освои трите бода и во најмала рака да ја задржи предноста пред Реал Мадрид.

Очекување

Натпреварите помеѓу двата клуба се непредвидливи, па иако Барселона е фаворит сепак нема лесно да ги освои бодовите. По традиција играат натпревари со многу голови, па очекуваме така да биде и овој пат.

ТИП:

Виљареал – Барселона – 3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*