ТИП НА ДЕНОТ (02.02.2023, 21:00) ЈУВЕНТУС – ЛАЦИО

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а еден од најинтересните натпревари се игра во италијанскиот Куп помеѓу Јувентус и Лацио.

Јувентус после казната падна на средината на табелата и Купот е единствена шанса за трофеј и спас на сезоната, додека Лацио оваа сезона игра одлично и гледа шанса за трофеј преку Купот.

Јувентус – титула во Купот за спас на сезоната

Јувентус игра сезона со многу турбуленции и сигурно во Купот гледа шанса за трофеј и спас на сезоната, ако може нешто да се спаси. „Бјанконерите“ лошо ја отворија сезоната и беа елиминирани од Лигата на шампиони, но потоа следуваше одличен период и серија на победи. Тоа го донесе Јувентус во позиција да се бори за Скудетото, но потоа следуваше големата бодовна казна, па сега „старата дама“ падна на средина од табелата. Целта сигурно ќе биде пласман во европските натпреварувања следната сезона, а пласман во Топ 4 во овој момент изгледа скоро невозможно поради големата конкурекција. Меѓутоа, Јувентус има голем квалитет и сигирно ќе може да го освои Купот и да влезе во серија на победи. Добра вест е што се враќа Влаховиќ и ќе биде во стартниот состав, а Алегри за овој меч нема да може да смета само на Погба.

Лацио игра одлична сезона

Лацио игра одлична сезона и моментално се наоѓа на третото место на табелата, што сигурно е голем успех. Секако главна цел на овој тим ќе биде пласман во Топ 4 и билет за Лигата на шампиони, но сигурно римскиот клуб во Купот гледа шанса за трофеј. Лацио е во одлична форма, нема пораз на последните четири меча и пред две недели го демолираше шампионот Милан, па со голема самодоверба влегува во овој меч. Влогот е голем, пласман во полуфинале, па Сари сигирно нема да тргне безглаво и е свесен дека може да ја постигне целта и преку продолженија или пенали. Лацио сигурно има свои адути, но традицијата не му оди во прилог, бидејќи тешко доаѓа до позитивен резултат на овој стадион.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел кој ќе го одлучуваат мали детали, но Јувентус е во предност поради домашниот терен. Овие два тима по традиција играат натпревари со многу голови, па очекуваме рака да биде и овој пат.

ТИП:

Јувентус – Лацио – ГГ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*