ТИП НА ДЕНОТ (26.01.2023, 21:00) РЕАЛ МАДРИД – АТЛЕТИКО МАДРИД

Тип на денот
Тип на денот

Денес на програмата е големото градско дерби помеѓу Реал Мадрид и Атлетико Мадрид кое се игра во четвртфиналето од Купот на кралот.

Мадридските дербија се секогаш специјални, а сега ќе гледаме голема битка за пласман во полуфиналето. Реал секогаш се бори за освои се, додека за Атлетико оваа сезона Купот е единствена шанса за трофеј.

Реал долго време не знае за пораз од Атлетико

Реал Мадрид и оваа сезона ќе се бори за сите трофеи, па сигурно нема да го потцени Купот и ќе се обиде да стигна до финалето. Сега има многу тешка препрерка, но дуелот со градскиот ривал секогаш е додатен мотив. Реал Мадрид одлично ја започна и оваа сезона, но во последно време има мал пад на формата, а тоа го искористи Барселона, која сега е лидер со 3 бода пред „кралевите“. Поразот во Суперкупот сигурно многу ги погоди „кралевите“ кои сега ќе направат се за да дојдат до титулата во Купот, покрај борбата во Примера и Лигата на шампиони. Добра вест е што Реал во последно време игра одлично против градскиот ривал и долго време не знае за пораз од Атлетико Мадрид. Што се однесува до тимот, Анчелоти за овој меч нема да може да смета на Алаба и Азар, додека Чуамени и Карвахал се под знак прашалник.

Купот е единствена шанса за трофеј за Атлетико

Атлетико ја игра една од налошите сезони во последните години, па рано испадна од трката за титулата во Примера, а го чека и голема борба за пласман во Топ 4. Катастрофа за „јорганџиите“ беше и елиминацијата во Лигата на шампиони каде завршија на последното место во групата, па на пролет нема да играат во Европа. Атлетико моментално се наоѓа на четвртото место на табелата, но заостанува цели 13 бода зад лидерот, а ќе треба да го брани четвртото место до крајот на сезоната, бидејќи конкуренцијата е голема. После мундијалската пауза тимот на Симеоне не продолжи добро и запиша неколку лоши резултати, а минатото коло конечно дојде до победа. Оваа зима тимот го напушти Жоао Феликс, но пристигна Депај, а Симеоне верува дека Холанѓанецот е идеален за неговиот стил на игра. Поради тоа Купот е единствена шанса за трофеј на „јорганџиите“ оваа сезона и шанса за спас на сезоната. Симеоне конечно ќе сака да ја прекине црната серија против Реал бидејќи Атлетико има само една победа на последните осум меча против „кралевите“.

Очекување

Очекуваме израмнет дуел и голема битка на средината на теренот. Веруваме дека мечот ќе го одлучуваат мали детали, а домашниот терен секако ќе биде предност за Реал Мадрид. Во последно време овие два тима играат натпревари со малку голови, па очекуваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Реал Мадрид – Атлетико Мадрид – 0-2г @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*