ТИП НА ДЕНОТ (25.01.2023, 21:00) БАРСЕЛОНА – РЕАЛ СОСИЕДАД

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние ќе го анализираме дуелот од четвртфиналето во кралскиот Куп помеѓу Барселона и Реал Сосиедад.

Ова е дерби во четвртфиналето и сигурно ќе гледаме голема битка за пласман во полуфиналето, бидејќи се среќаваат двата тима кои се во најдобра форма во Примера.

Барселона сака дупла круна

Барселона моментално е лидер на табелата во Примера, но сигурно има големи амбиции и во Купот и сака да ја освои двојната круна оваа сезона. Сега на патот има голема препрека во четвртфиналето, бидејќи Сосиедад е одличен тим, па Чави нема простор за калкулации. Барселона и покрај големите финансиски проблеми ова лето значително го засили тимот, особено со доаѓањето на Левандовски. Исто така и одбраната почна одлично да функционира во последно време, па Каталонците влегоа во одлична серија од добри резултати. Секако, елиминацијата во групата фаза од Лигата на шампиони е „црна точка“, па Барселона сака сезоната да ја заврши најмалку со еден трофеј. Не треба да се заборави дека Барселона неодамна во освои Суперкупот и тоа на супериорен начин против Реал Мадрид, па тимот има голема самодоверба и сака да стигне до финалето на Купот. Каталонците на почетокот на сезоната го победија Сосиедад во првенството, па тоа додатно ќе ја зголеми самодовербата.

Сосиедад најпријатно изненадување во Примера

Реал Сосиедад е најпријатното изненадување оваа сезона во Примера и моментално се напоѓа на третото место на табелата, со само шест бода помалку од лидерот, па слободно може да се каже дека е кандидат за титулата. Особено поради фактот што Баскијците се моментално тим со најдобра форма во лигата и имаат шест победи со ред во сите натпреварувања. Секако дека главна цел е пласман во Топ 4, што за Сосиедад ќе биде голем успех, но овој тим по традиција му дава големо значење и на Купот. Сега во четвртфиналето го добија најсилниот противник, но сигурно нема лесно да се предадат и ќе дадат се за да се пласираат во полуфинале. Сосиедад ќе се обиде да ги неутрализира нападите на Барселона и да се заканува прекуконтранапади, а тренерот Алгуасил знае дека може и преку продолженија или пенали да ја оствари целта, иако мора да се признае дека Сосиедад во моментов има проблем со побвредени фудбалери.

Очекување

Дерби во Купот помеѓу два тима кои се во исклучителна форма, па очекуваме возбудлив дуел кој ќе го одлучуваат детали, но и богат со голови.

ТИП:

Барселона – Реал Сосиедад – 3+ @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*