Ла Лига 18-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Се доближуваме до првата половина од шпанската Ла Лига. Досега видовме доста интересни натпревари, а веруваме дека со неизвесноста ќе продолжат и во иднина. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови.

Мајорка – Селта – 0-2

Првиот натпревар од шпанската Ла Лига ќе се игра на Балеарските острови каде што Мајорка ќе го дочека тимот од Виго. Домаќините играат доста променливо и дефинитивно имаат проблем со ефикасноста, а тоа го потврдува фактот што на изминатите 17 натпревари постигнаа само 14 погодоци. Селта Виго од друга страна нема пораз во последните четири натпревари, поточно во тој временски период запишаа три реми и една победа. Овде очекуваме натпревар со мал број погодоци и типуваме 0-2 гола со квота 1.44 во Mozzart.

Рајо Валекано – Реал Сосиедад – 2

Рајо Валекано игра по системот топло-ладно, па затоа се наоѓа на средината на табелата, а добро е тоа што нивниот опстанок барем во моментов не е загрозен. Амбициите за овој тим се јасни и тие сакаат да обезбедат само навремен опстанок. Реал Сосиедад од друга страна ги зголеми апетитите и бара пласман во ЛШ. Во моментов се на третото место и зад себе имаат четири врзани победи. Поради одличната форма на гостите типуваме 2 со квота 2.40 во Bet365.

Еспањол – Бетис – ГГ

Каталонците на овој натпревар влегуваат со одлично расположение. Тие запишаа победа и зедоа три бода во последниот натпревар против Хетафе, па благодарение на тоа се тргнаа од црвената зона и сега се наоѓаат на 14-то место. Бетис стигна до позиција која води во квалификациите за Европа, а ако завршат тука ќе бидат тотално задоволни. Овде очекуваме ефикасен натпревар и типуваме ГГ со квота 1.86 во 22Bet.

Атлетико Мадрид – Ваљадолид – 1

Со ваков стил на игра, Јорганџиите во прашање ќе го доведат и пласманот во ЛШ, а пак за титулата не станува збор бидејќи во моментов зад Барселона заостануваат цели 13 бода и имаат еден натпревар повеќе. Ваљадолид пак врза четири последователни порази и тоа им се одрази со пад на табелата, па сега се веднаш над црвената зона. Атлетико овде е фаворит и сметаме дека ќе го искористи тоа, па предлагаме 1 со квота 1.41 во 20Bet.

Севиља – Кадиз – 1

Севиља е дефинитивно најголемото разочарување во досегашниот тек од Ла Лига. Тие после 17 кола се наоѓаат во црвената зона и зад себе имаат само три победи што е навистина премалку за тим кој им амбиции за пласман во ЛШ. Овој пат гостин им е Кадиз, екипа која исто така е дел од зоната за елиминација. Сепак овде Севиља е далеку поквалитетен тим и веруваме дека ќе ги земат трите бода. Наш предлог е 1 со квота 1.74 во Mozzart.

Виљареал – Жирона – 1

Жолтата подморница може да кажеме дека одлично се снаоѓа досега во Ла Лига, па затоа имаат и позиција во зоната која води во Европа. Доколку успеат да завршат тука, што воопшто не е лесна задача, ќе бидат комплетно задоволни. Жирона има зад себе одлични резултати во последните пет првенствени натпревари, поточно во тој временски период запишаа три победи и две реми. Домаќинтие се поквалитетна екипа и очекуваме да победат. Типуваме 1 со квота 1.78 во Bet365.

Елче – Осасуна – 2

Eлче важи за тим кој е најголем кандиадт за преселба во Сегунда. Тие во изминатите 17 кола не успеаа да победат ниту еднаш, односно пет пати ремизираа и се останато им е запишано како пораз, па оправдано се наоѓаат во безизлезна ситуација. Осасуна од друга страна е на првата половина на табелата и за нив е важно да обезбедат само навремен опстанок, а доколку успеат да земат нешто повеќе, тоа ќе биде голем успех. Според моменталната ситуација, Осасуна е поблиску до победа и предлагаме да изиграте 2 со квота 2.15 во 22Bet.

Барселона – Хетафе – 1/1

Барса конечно стигна на посакуваната позиција и во моментов се лидери на табелата, а нивните амбиции се насочени кон таа позиција и целат да останат таму се до крајот на сезоната. Може слободно да констатираме дека влегоа во одлична форма и ако продолжат вака, успехот им е гарантиран. Хетафе на последните пет натпревари имаат само една победа и тоа јасно укажува дека не се во кој знае каква форма. Барса не би требало да се соочи со проблем на овој дуел и типуваме 1/1 со квота 1.62 во 20Bet.

Атлетик Билбао – Реал Мадрид – Х2

Баскијците не можат да се пофалат со добри резултати во последно време. Тие после победата над Ваљадолид заминаа на пауза и откако се вратија немаат победа, поточно во тој временски период запишаа две реми и еден пораз. Реал Мадрид на големо изненадување во минатото коло беа поразени од Виљареал и тоа придонесе да се оддалечат од Барселона која воедно е лидер на табелата. Сепак овде очкеуваме „Кралевите“ да не бидат поразени и типуваме Х2 со квота 1.40 во Mozzart.

Валенсија – Алмерија – 1

Колото во Шпанија се затвора со натпреварот на Местаља, каде што Валенсија ќе го дочека тимот на Алмерија. Домаќините некако не може да влезат во добра серија, поточно на последните пет дуели имаат само една победа што е навистина премалку за тим со амбиции за Европа. Алмерија зеде важен бод во минатото коло бидејќи изиграа 1-1 против Атлетико Мадрид. Сепак ние овде сметаме дека Валенсија е поблиску до трите бода и типуваме 1 со квота 1.65 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*