ТИП НА ДЕНОТ (19.01.2023, 20:00) МАНЧЕСТЕР СИТИ – ТОТЕНХЕМ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а секако најинтересен е заостанатиот дуел од 7-то коло од Премиер лигата помеѓу Манчестер Сити и Тотенхем.

Манчестер Сити веќе заостанува осум бода зад лидерот Арсенал и за нив овој дуел е клучен, додека Тотенхем падна на 5-то место и за нив овој натпревар е од огромно значење во борбата за пласман на Топ 4.

Дали Гвардиола се откажа од титулата?

Манчестер Сити има падн на формата во последно време, па прости „граѓаните“ заборавија кога последен пат врзаа два порази со ред. После шокантниот пораз од Саутемптон во Купот следуваше и пораз од градскиот ривал во големото дерби минатото коло. Притоа, Сити имаше и предност на „Олд Трафорд“ и дозволи пресврт, а тоа додатно го оддалечи од лидерот Арсенал, кој сега има предност од 8 бода. Поради тоа тимот на Гвардиола повеќе нема право на кикс и мора да им се врати на победите, а за да ја намали разликата ќе мора да влезе во серија на добри резултати. „Граѓаните“ секако имаат квалитет за тоа, па затоа не треба да му се верува на Гвардиола кој изјави дека веќе се откажале од Премиер лигата. Сити секако ќе биде многу опасен во овој дуел, како ранет лав, и ќе направи се за да дојде до победа во ова дерби, кое ќе ја поткрене самодовербата во тимот. Мотив плус е што Сити ги загуби последните два дуели од Тотенхем во Премиер лигата.

Тотенхем со пад на формата

Тотенхем после мундијалската пауза има голем пад на формата, а тоа резултираше и со пад на табелата, па сега „спарси“ се на 5-то место. Секако, примарна цел за тимот е пласман во Топ 4, а тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е огромна и „спарси“ веќе заостануваат пет бода. Тотенхем е во лоша форма и ова гостување доаѓа во најлош момент, бидејќи на последните четири меча запишаа два порази и само една победа. Итересно е што Тотенхем победи на последните два натпревари против Сити во Премиер лигата, па самодовербата сигурно ќе биде голема. Тимовите на Конте се познати дека играат најдобро кога е најпотребно, па сигурно нема лесно да се предадат и ќе се обидат да останат непоразени. Добрата вест е што во тимот се вратија повредените Ричарлисон и Кулушевски, па сигурно е дека ќе гледаме возбудлив меч.

Очекување

Дерби натпреварите во Премиерлигата се секогаш непредвидливи, па очекуваме израмнет дуел кој ќе го одлучуваат детали. Сепак, предност му даваме на домаќинот и веруваме дека ќе ги освои трите бода.

ТИП:

Манчестер Сити – Тотенхем – 1 @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*